Macedonia: przełom w rozmowach pokojowych?
Liderzy głównych partii albańskich i macedońskich osiągnęli porozumienie w sprawie statusu języka albańskiego. Informację tę potwierdzili w środę wieczorem zachodni negocjatorzy, którzy uczestniczyli w rozmowach w Ochrydzie. Porozumienie to określane jest jako przełom w macedońsko-albańskich rozmowach pokojowych.
Zgodnie z założeniami języka albańskiego będzie można używać w parlamencie zarówno podczas sesji plenarnych jak i w pracach komisji. Dwoma językami będzie można się również posługiwać w urzędach władz lokalnych na obszarach, gdzie Albańczycy stanowią co najmniej 20% ludności. Na szczeblu centralnym oficjalnie używany będzie tylko język macedoński.
Takie rozwiązanie zaproponowali specjalni wysłannicy Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Kancelaria prezydenta Borisa Trajkovskiego potwierdziła wieczorem, że zawarte zostało prowizoryczne porozumienie w sprawie języka albańskiego. Porozumienie będzie ostatecznie zatwierdzone, gdy osiągnięta zostanie zgoda w innych spornych punktach, przede wszystkim kompetencjach lokalnej policji.
Liderzy partii macedońskich już zapowiedzieli, że nie podpiszą żadnych dokumentów, dopóki nie zostanie rozwiązany problem policji. Albańczycy chcą mieć własną policję na obszarach, gdzie stanowią większość. Zdecydowanie sprzeciwiają się temu Macedończycy.
Rozmowy zostaną wznowione w sobotę. (ajg)