PolskaMAC: po burzach na Mazowszu 35 tys. odbiorców pozbawionych prądu

MAC: po burzach na Mazowszu 35 tys. odbiorców pozbawionych prądu

35 tys. odbiorców na Mazowszu zostało pozbawionych energii elektrycznej po burzach, które w piątek po południu i wieczorem oraz w nocy przeszły nad Polską; trwają prace w celu naprawy sieci elektroenergetycznych - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

MAC: po burzach na Mazowszu 35 tys. odbiorców pozbawionych prądu
Źródło zdjęć: © WP.PL | Daniel Piasecki

10.08.2013 | aktual.: 10.08.2013 15:19

Na terenie całego kraju Straż Pożarna interweniowała 239 razy, głównie usuwając skutki opadów deszczu, gradu i silnego wiatru - podano w przesłanym komunikacie MAC. Skutki gwałtownych burz to awarie stacji transformatorowych, zerwane dachy oraz przewrócone drzewa.

W dotkniętych przez zjawiska pogodowe województwach trwa usuwania szkód i szacowanie strat - poinformowało MAC.

W województwie łódzkim - w powiecie tomaszowskim, radomszczańskim i łowickim - doszło do wyłączenia linii wysokiego i średniego napięcia. Około 16 tys. odbiorców pozbawionych było energii elektrycznej; według stanu na godz. 7.00 nadal pozbawionych prądu jest ok. 1,6 tys. odbiorców.

W Bednarach (pow. łowicki) wskutek burzy doszło do uszkodzenia urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zatrzymano pięć pociągów Intercity i dwa pociągi Kolei Mazowieckich na blisko dwie godziny (awarię już usunięto - po godz. 21).

W wyniku burz awarii uległo 116 stacji transformatorowych w województwie podlaskim (w powiecie łomżyńskim, bielskim i suwalskim).

Nawałnica i grad, które w piątek po południu przeszły nad Bukowiną Tatrzańską (Małopolskie), spowodowały podtopienia budynków, uszkodzenia dachów i drzew. Jak podało w sobotnim komunikacie MAC, w Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej (powiat tatrzański) doszło do uszkodzenia pokryć dachowych na 11 budynkach. Straż pożarna interweniowała 50 razy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał siedem ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia, dotyczących możliwości gwałtownych wzrostów stanów wody w obszarach występowania silnych ulew na terenie województw: śląskiego (górna Warta, zlewnia górnej Odry, Małej Wisły, Przemszy i Soły), małopolskiego (zlewnia Skawy, Raby, Dunajca, Uszwicy i górnej Wisłoki), świętokrzyskiego (zlewnia Nidy, Czarnej Staszowskiej, Kamiennej i Koprzywianki), opolskiego i dolnośląskiego.

Ponadto obowiązują cztery ostrzeżenia hydrologiczne 1. stopnia, dotyczące możliwości gwałtownych wzrostów stanów wody w obszarach występowania silnych ulew na terenie województw: łódzkiego (zlewnia Pilicy, Bzury, Warty i Prosny), wielkopolskiego (dopływy Prosny i środkowej Warty) i opolskiego (zlewnia górnej Prosny oraz Liswarty).

Według danych IMGW, możliwe są burze na południowym wschodzie kraju i w centrum.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)