ŚwiatMa wpływ za przebieg zakażenia koronawirusem? Niepokojące badania

Ma wpływ za przebieg zakażenia koronawirusem? Niepokojące badania

Naukowcy z Uniwersytetu w Cincinnati w USA dowodzą, że środowisko naturalne ma wpływ na przebieg zakażenia koronawirusem. Chodzi o zwłaszcza o zanieczyszczenie powietrza.

Ma wpływ za przebieg zakażenia koronawirusem? Niepokojące doniesienia
Ma wpływ za przebieg zakażenia koronawirusem? Niepokojące doniesienia
Źródło zdjęć: © Pixabay

18.04.2021 08:17

Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Respiratory Medicine". Naukowcy z Uniwersytetu w Cincinnati przeprowadzili specjalne badanie na grupie 1128 pacjentów, u których w okresie pomiędzy 13 marca a 5 lipca 2020 roku zdiagnozowano zakażenie koronawirusem.

Koronawirus a zanieczyszczenie powietrza. Badanie w USA

Do badania wpływu zanieczyszczenia powietrza na przebieg zakażenia COVID-19 naukowcy wykorzystali model do oceny zależności między długotrwałą ekspozycją na pyły zawieszone o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (PM2,5) a ryzykiem hospitalizacji.

Pyły zawieszone PM2,5, jak z kolei informuje WHO, to zanieczyszczenia najbardziej szkodliwe dla zdrowia ludzi. "Pyły zawieszone są na tyle małe, by były wdychane głęboko do płuc; przedostają się do krwi i wpływają również na inne narządy i układy" - tłumaczy w czasopiśmie dr. Angelico Mendy, kierujący badaniami.

To, jak badane osoby były narażone na wpływ PM2,5 w ciągu ostatnich 10 lat, oceniono na podstawie deklarowanego przez nich miejsca zamieszkania we wskazanym okresie.

Koronawirus. Jest wpływ na hospitalizację. Naukowcy dowodzą

"Nasze badanie nie wykazało ogólnej zależności między pyłami zawieszonymi a ciężkością przebiegu zakażenia koronawirusem, ale znaleźliśmy zależność w przypadku osób chorych na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc" - podkreśla ekspert z Uniwersytetu w Cincinnati.

Jak dowodzą naukowcy, ich badanie wykazało, że wśród osób, u których zdiagnozowano m.in. astmę i były narażone na większą ekspozycją na PM2,5, częściej trafiały do szpitali z powodu zakażenia koronawirusem.

"Wzrost średniego stężenia PM2,5 o 1 mikrogram na metr sześcienny w ciągu 10 lat wiązał się z wyższym o 62 proc. ryzykiem hospitalizacji z powodu COVID-19 w przypadku chorych na astmę i POChP" - czytamy.

Jak dodano, podobnej zależności u osób bez schorzeń układu oddechowego nie odnotowano.

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
koronawirussmogpowietrze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (208)