Łybacka: jakie wykształcenie Polaków, takie członkostwo Polski
Jakość naszego życia w Europie będzie zależeć od poziomu wykształcenia młodych Polaków - powiedziała w Sejmie minister edukacji Krystyna Łybacka. Wyliczała, ile pieniędzy na poprawę jakości kształcenia przybędzie polskiej oświacie po wejściu do UE.
Przestawiając informację o polityce Polski w stosunku do UE w zakresie oświaty, Łybacka przypomniała, że każde państwo członkowskie ma własny, narodowy system edukacji, ale ministrowie edukacji państw UE przyjęli wspólne cele do roku 2010.
"Edukacja odgrywa istotną rolę w tworzeniu społeczeństwa zintegrowanego. Zapobiega dyskryminacji, marginalizacji, rasizmowi i ksenofobii, a także promuje takie fundamentalne wartości wyznawane przez społeczeństwo europejskie jak tolerancja i poszanowanie praw człowieka" - cytowała dokument przyjęty przez ministrów.
Minister wyliczyła korzyści, jakie dla polskich uczniów i studentów oraz pracowników oświatowych popłyną z członkostwa w UE. Powiedziała m.in. że po 1 maja Polacy będą mieli dostęp do edukacji w państwach UE na takich samych zasadach, jak obywatele tych państw. Podkreśliła, że członkostwo w UE da dzieciom polskich pracowników migrujących do innych krajów prawo do nauki języka obowiązującego w państwie, w którym rodzic podejmie pracę.
Łybacka wskazała też, że wejście do UE zwiększy mobilność studentów, przyniesie uproszczony system uznawania matur i dyplomów. Będzie można uzupełniać kwalifikacje w innych krajach bez konieczności nostryfikacji dyplomu.
Według minister, po wejściu do Unii Polska otrzyma prawie 25 mln euro na wsparcie dla studentów z regionów zagrożonych marginalizacją. 2 mln 658 tys. euro przeznaczymy na badania przygotowania sześciolatków do edukacji, 314 mln 876 tys. euro - na wyposażenie szkół w komputery, 10,4 mln euro - na centra edukacji ustawicznej, które będą powstawać w małych miejscowościach, a 43 mln 421 tys. - na centra edukacji multimedialnej.
Łybacka podkreśliła, że po wejściu do UE więcej uczniów i studentów będzie wyjeżdżać, by uczyć się za granicą, a coraz więcej obcokrajowców będzie w tym samym celu odwiedzać Polskę.
"W edukacji drzwi do UE są już dawno otwarte" - powiedziała minister. "Bądźcie sercem Polakami, ale sukcesami bądźcie Europejczykami" - zachęcała młodzież.