ŚwiatLwowski konsulat zatwierdził już 3 tysiące Kart Polaka

Lwowski konsulat zatwierdził już 3 tysiące Kart Polaka

Już 3 tysiące osób zakwalifikowało się do
otrzymania Karty Polaka w konsulacie RP we Lwowie - poinformował lwowski konsul generalny, Wiesław Osuchowski.

08.07.2008 | aktual.: 08.07.2008 12:00

Jest to absolutny rekord w polskich placówkach dyplomatycznych w krajach, w których wydawany jest ten dokument - powiedział konsul w rozmowie telefonicznej.

Osuchowski podkreślił, że choć zakwalifikowanych zostało tak wielu, nie wszyscy do tej pory odebrali Kartę Polaka.

Osoba, która uzyskała Kartę Polaka musi odebrać ją osobiście, w związku z czym opracowaliśmy harmonogram wydawania Karty, który stopniowo realizujemy - dodał konsul.

Jego zdaniem, największym problemem w wydawaniu Karty są braki kadrowe w konsulacie we Lwowie. Liczba aplikujących przekracza nasze możliwości wykonawcze - powiedział Osuchowski.

Podobnie uważa Emil Legowicz z Towarzystwa Polskiego Ziemi Lwowskiej.

Jeśli Karta Polaka będzie wydawana tak powoli, jak teraz, to wszyscy zainteresowani otrzymają ją nie wcześniej, niż za dziesięć lat. Do obsługi Karty skierowano trzech konsulów, którzy przyjmują ok. 800 osób miesięcznie, a tylko w obwodzie lwowskim mieszka ok. 50 tysięcy osób pochodzenia polskiego - powiedział.

Przy wydawaniu Karty Polaka konsulat RP we Lwowie ściśle współpracuje z polskimi organizacjami Lwowszczyzny. Wykorzystując swą znajomość środowiska polskiego, dokonują one wstępnej selekcji kandydatów do uzyskania tego dokumentu.

Do tej pory odrzuciliśmy tylko siedem wniosków. Przyczyną odmów jest najczęściej słaba znajomość języka polskiego - powiedział konsul generalny.

Karta Polaka wprowadza ułatwienia i przywileje dla Polaków mieszkających w byłych republikach ZSRR. Umożliwia refundację wizy Schengen, dostęp do polskich szkół i uczelni, ułatwia uzyskiwanie stypendiów, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Karta Polaka jest wydawana przez konsula, ma być ważna przez 10 lat od momentu jej przyznania i może być przedłużana na wniosek zainteresowanego.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z Polską, w tym przynajmniej bierną znajomość języka polskiego, a ponadto wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków, bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej. Można też przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego. Przede wszystkim jednak osoba, które chce mieć Kartę Polaka, musi pisemnie zadeklarować, że czuje się członkiem narodu polskiego.

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)