Trwa ładowanie...
d3pqyb1
d3pqyb1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Luteranie w Szczyrku upamiętnią rocznicę katastrofy

Luteranie ze Szczyrku będą wspominać w podczas niedzielnego nabożeństwa ofiary katastrofy w Smoleńsku. Zasadzą też drzewo, które upamiętni rocznicę tragedii - powiedział luterański ksiądz ze Szczyrku Jan Byrt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3pqyb1

- Chcemy, aby to nabożeństwo było szczególne. Wspomnimy w modlitwie tych, którzy zginęli, a w szczególności Naczelnego Kapelana Ewangelickiego w Wojsku Polskim księdza generała Adama Pilcha, prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, a także osobistego kapela prezydenta - księdza Romana Indrzejczyka. Komunii świętej udzielę z kielicha, który podarował nam prezydent - powiedział ksiądz Jan Byrt.

Duchowny zaznaczył, że każda z osób, która w szczególny sposób będzie wspominana podczas nabożeństwa w Szczyrku, miała związek z miejscowym kościołem luterańskim. Ksiądz Pilch pochodził z sąsiedniej Wisły i przyjaźnił się ze szczyrkowskimi luteranami. Para prezydencka ofiarowała kościołowi kielich komunijny z wygrawerowaną dedykacją od Lecha Kaczyńskiego. Z kolei ksiądz Indrzejczyk uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez luteran ze Szczyrku.

Ksiądz Byrt przypomniał, że przy kościele w Szczyrku w dniu pogrzebu pary prezydenckiej parafianie zasadzili cztery buki o imionach upamiętniających ofiary katastrofy: Lecha i Marii Kaczyńskich, a także księdza Adama Pilcha i księdza Romana Indrzejczyka. Obok nich stoi także piąty, który otrzymał imię "Marcin Luter", który upamiętnia przypadającą w 2017 roku 500. rocznicę Reformacji.

d3pqyb1

- W zeszłym roku zasadziliśmy koło kościoła ewangelickiego w dniu pogrzebu pary prezydenckiej pięć buków pamięci. Drzewa się wspaniale przyjęły i rosną; mają już teraz dwa metry wysokości. Teraz - po nabożeństwie - zasadzimy buk, który upamiętni rocznicę katastrofy - powiedział luterański duchowny.

Po nabożeństwie duchowny zaprezentuje także książkę "Byłem przechodniem", będącą zbiorem kazań tragicznie zmarłego księdza generała Adama Pilcha. Ukazała się ona z okazji pierwszej rocznicy śmierci.

d3pqyb1

Podziel się opinią

Share

d3pqyb1

d3pqyb1
Więcej tematów