Trwa ładowanie...
d2x7ipk

Luteranie oczekują zmartwychwstania Pana

Wieczorne nabożeństwa odprawiono w
Wielką Sobotę w ewangelicko-augsburskich kościołach na Śląsku
Cieszyńskim (Podbeskidzie). Wierni rozważali pamiątkę śmierci
Chrystusa i z nadzieją oczekiwali na Jego Zmartwychwstanie.

d2x7ipk
d2x7ipk

Ksiądz Mirosław Czyż ze skoczowskiej parafii powiedział, że w tutejszej świątyni po nabożeństwie rozpoczęła się "bezsenna noc", czyli całonocne czuwanie młodzieży. Wczesnym rankiem w Niedzielę Zmartwychwstania kilkuset młodych luteran przejdzie w procesji do kościoła w Pierścu, gdzie zostanie odprawiona jutrznia.

Jutrznia, czyli nabożeństwo odprawiane o świcie podkreśla fakt, że "nad tymi, którzy wierzą w Chrystusa, śmierć nie ma już władzy; są oni zbawieni i już tutaj mają życie wieczne". Sens teologiczny zawarty jest w wielkanocnej prefacji:_ "On przez swoją śmierć zniweczył śmierć naszą i zmartwychwstając życie nam przywróci!"_

W Polsce żyje obecnie około 80 tysięcy luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce.

Pierwsze trendy reformacyjne dotarły tu wkrótce po wystąpieniu w 1517 r. Marcina Lutra. W 1547 r. ówczesny książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii w Puńcowie. Śląsk Cieszyński uchodził za enklawę tolerancji.

Na świecie jest ponad 63 miliony luteran.

d2x7ipk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x7ipk
Więcej tematów