Trwa ładowanie...
d3ubv8f
proces
20-06-2005 11:10

Lustracja Oleksego: zeznaje gen. Malejczyk

Szef Wojskowych Służb Informacyjnych z lat
1994-96 gen. Konstanty Malejczyk zeznaje za zamkniętymi drzwiami
Sądu Lustracyjnego II instancji. Rozpatruje on
apelację Józefa Oleksego, uznanego w I instancji za kłamcę
lustracyjnego. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zapadnie wyrok.

d3ubv8f
d3ubv8f

Przed rozprawą Oleksy powiedział, że Malejczyk w innym postępowaniu "całkowicie potwierdził to, co uczciwie napisałem w oświadczeniu lustracyjnym". Dodał, że "oczekuje od sądu sprawiedliwości" i przypomniał, że w środę przypada szósta rocznica wszczęcia jego sprawy lustracyjnej.

22 grudnia 2004 r. Sąd Lustracyjny I instancji orzekł, że Oleksy zataił swą tajną i świadomą współpracę ze służbami specjalnymi PRL. Sąd uznał, że w latach 1970-1978 Oleksy był agentem agenturalnego Wywiadu Operacyjnego - tajnej do dziś struktury wywiadu wojskowego PRL.

Oleksy wiele razy powtarzał, że był tylko "oficerem rezerwy, szkolonym na czas zagrożenia wojennego w formacji rozpoznania wojskowego". Obrona wskazywała, że tego typu związku z AWO nie podlegają w ogóle lustracji.

Malejczyka zdymisjonował Stanisław Dobrzański, szef MON w rządach Oleksego i Cimoszewicza. W sądzie I instancji przesłuchano następcę Malejczyka, kontradmirała Kazimierza Głowackiego, który potwierdził, że wydał wtedy Oleksemu opinię, że jego współpraca z AWO nie podlega ujawnieniu w oświadczeniu lustracyjnym. Sąd I instancji podkreślał jednak, że nie można się powoływać na tę opinię, bo Oleksy nie przedstawił wtedy resortowi "całokształtu swej działalności".

d3ubv8f

Oleksy zaprzeczył, by był agentem, i wniósł odwołanie, w którym domaga się pełnego oczyszczenia go z zarzutu. Wyrok II instancji nie będzie ostateczny ani w wypadku utrzymania wyroku I instancji (wtedy Oleksemu pozostanie jeszcze skarga kasacyjna do SN), ani w razie oczyszczenia Oleksego (wtedy do SN może się odwołać rzecznik). Sąd może też zwrócić sprawę do I instancji. Dopiero osoba uznana przez SN za kłamcę lustracyjnego nie może przez 10 lat pełnić funkcji publicznych.

Nie wiadomo, kiedy zapadnie wyrok. Przeszkodą może być m.in. fakt, że ostatnio obrona złożyła wnioski do Sądu Najwyższego, by nakazał on ponowne rozpatrzenie postępowań związanych z wnioskami o wyłączenie sędziów mających rozpatrywać apelację.

W maju sąd wyłączył z orzekania sędziów Sławomira Czopińskiego i Jerzego Ledera - na ich wniosek. Media sugerowały bowiem, że mogą oni nie być obiektywni; Czopiński miał być w latach 80. podwładnym obrońcy Oleksego mec. Wojciecha Tomczyka; Lederowi zarzucono zaś, jakoby był "przeciwnikiem lustracji". Według sądu, zarzuty były bezpodstawne, ale sędziów lepiej było odsunąć. Z kolei w czerwcu obrona wniosła o wyłączenie sędziego Zbigniewa Kapińskiego, któremu zarzuciła brak obiektywizmu. Sąd uznał jednak wniosek obrony za bezpodstawny i oddalił go.

To jedno z najdłużej trwających postępowań lustracyjnych. Sąd wszczął je na wniosek ówczesnego rzecznika Bogusława Nizieńskiego w czerwcu 1999 r., a sam proces, który był tajny, zaczął się w listopadzie 1999 r.

d3ubv8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ubv8f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj