Luksusowy hotel kurii i dewelopera. Zgoda Watykanu jest, ale urzędy przedłużają procedury
Budowa czterogwiazdkowego hotelu z kompleksem luksusowych domków nad malowniczym jeziorem Łańskim koło Olsztyna miała być wspólną inwestycją Archidiecezji Warmińskiej oraz BBI Development. Jak się dowiaduje Wirtualna Polska, od trzech lat nie doszło do rozpoczęcia prac budowlanych. Według spółki start przedsięwzięcia opóźniają biurokratyczne procedury.
07.11.2021 15:52
Budowa hotelu, w której wspólnikami są olsztyńska kuria i deweloper BBI, miała ruszyć jeszcze w 2020 roku. Jak przyznają przedstawiciele BBI, do tej pory jednak nie udało się rozpocząć budowy. Przedsięwzięcie jest w fazie projektowej, a jego status nie zmienił się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. W gminie Stawiguda pojawiły się za to plotki i domysły, że zapewne to papież Franciszek nie zgodził się na zaangażowanie majątku Kościoła w budowę luksusowego przybytku.
Zgodnie z prawem kanonicznym zgody Stolicy Apostolskiej wymaga zadysponowanie majątkiem o wartości przekraczającej 1 mln euro. Przystępując do spółki z deweloperem, olsztyńscy duchowni wnieśli grunty nad jeziorem Łańskim o wartości 17 mln zł, więc na pewno musieli wystąpić o zgodę Watykanu.
- Ciężko nam komentować plotki. Prawdopodobnie wynikają one z faktu, że do dziś nie rozpoczęły się prace budowlane. Zgoda została uzyskana 8 stycznia 2020 roku - przekazał WP Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.
- Niestety, co należy podkreślić, procesy administracyjne w Polsce z każdym rokiem się wydłużają. Nasz projekt nie jest w tym kontekście odosobniony. Zmagamy się z rozrośniętą oraz często działającą poza granicami prawa biurokracją i licznymi barierami administracyjnymi, co wydłuża procedury, także w przypadku inwestycji spółki "Projekt Rybaki-Łańsk" - dodał.
Kuria i deweloper. Wspólny biznes warty 300 mln zł
Przedstawiciel BBI podkreśla, że projekt budowy hotelu ma poparcie większości mieszkańców sołectwa. Chcą oni całorocznych miejsc pracy w turystyce, ale także poprawy infrastruktury. Inwestycja ma przyczynić się do remontu dróg, budowy linii gazowej i sieci kanalizacyjnej w okolicach wsi Pluski i Rybaki.
O inwestycji kurii i dewelopera zrobiło się głośno w 2018 roku, gdy BBI poinformowało w komunikacie giełdowym o wspólnych zamierzeniach z nietypowym partnerem. Wartość projektu oszacowano na 300 mln złotych. Ta sama spółka buduje w Warszawie wieżowiec Roma Tower. To z kolei przedsięwzięcie realizowane wspólnie z Archidiecezją Warszawską.
Kuria olsztyńska i deweloper powołali spółkę, która ma zrealizować budowę kompleksu hotelowego wraz z domami mieszkalnymi. Strona kościelna będzie mieć udział w zyskach. Mają one sfinansować remonty zabytków, które są na utrzymaniu duchownych.
- Kościół nie zajmuje się budową hoteli, od tego są specjaliści. Ja bym najchętniej zajął się tylko duszpasterstwem - tłumaczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński w rozmowie z lokalnym serwisem Debata. - A tu okazuje się, że pierwszy problem, który mnie tutaj dopadł, to utrzymanie zabytków, więc szukamy źródeł (finansowania).
Inwestycja ma szansę przynieść duże zyski. Okolice gminy Stawigudy, w której znajdują się Pluski i Rybaki, przeżywają obecnie boom turystyczny. Po wybudowaniu dwupasmowej drogi ekspresowej z Gdańska i Warszawy dojeżdżają tam teraz klienci z grubym portfelem. Z drugiej strony inwestycje - i w drogę, i w hotel - mają też swoich przeciwników. W lokalnych mediach krytykowali je przyrodnicy, którzy woleliby zachować dziki stan przyrody wokół jeziora Łańskiego.