Trwa ładowanie...

Amerykanie szybko wychwycili. Te słowa zdradziły Łukaszenkę

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w swojej najnowszej analizie wskazuje na strach Alaksandra Łukaszenki przed działaniem Kremlem. Zdaniem analityków był on widoczny w trakcie ostatniego przemówienia dyktatora, kiedy mówił o obecności rosyjskich wojsk na Białorusi.

ISW twierdzi, że Łukaszenka stara się już teraz wypchnąć rosyjskie wojska z BiałorusiISW twierdzi, że Łukaszenka stara się już teraz wypchnąć rosyjskie wojska z BiałorusiŹródło: EPA, PAP
d2fjl4k
d2fjl4k

Alaksandr Łukaszenka, jak co roku, wygłosił 31 marca "orędzie do narodu", reprezentowanego przez 2,5 tys. wyznaczonych przez niego samego "parlamentarzystów", urzędników i pracowników państwowych mediów.

d2fjl4k

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wpadli w zasadzkę. Potężna eksplozja T-72 pod Donieckiem

Łukaszenka boi się zajęcia Białorusi. Amerykanie wskazują na strach

Analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną zwracają uwagę na wojskowy aspekt wystąpienia Łukaszenki. Jak podkreślają, samozwańczy dyktator - mówiąc o obecności rosyjskich wojsk w kraju - kilkukrotnie podkreślał, że Białoruś to "suwerenne i niepodległe" państwo.

W dodatku miał stanowczo zauważać, że Rosjanie szkolą na białoruskich poligonach tylko pod okiem tamtejszych żołnierzy.

Zdaniem Amerykanów dyktator stara się w ten sposób zbudować narrację, która pozwoli mu na przedstawienie żądania dotyczącego opuszczenia Białorusi przez rosyjskie wojska od razu po zakończeniu inwazji na Ukrainę.

Amerykanie podkreślają także, że Łukaszenka zaznaczył, że w tym kontekście popiera negocjacje pokojowe. Uważa, że ​​powinny one odbyć się "jak najszybciej". W dodatku wyraził gotowość bycia "mediatorem" w tym procesie.

d2fjl4k

Ma to, zdaniem analityków, oznaczać, że dyktator nie tylko nie chce rosyjskich wojskowych w kraju, co długoterminowo może zagrażać jego władzy, ale chce, by opuścili oni Białoruś jak najszybciej.

Źródło: Instytut Studiów nad Wojną, WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fjl4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2fjl4k
Więcej tematów