Wyszli na ulice. Dwie duże manifestacje w Warszawie
Dwie manifestacje odbyły się w niedzielne popołudnie w Warszawie. Jedna solidarności z Izraelem, druga - przeciwko działaniom Izraela. Obie zgromadziły wielu uczestników.
29.10.2023 | aktual.: 29.10.2023 17:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Proizraelską demonstrację zorganizowano przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jak relacjonowała telewizja TVN24, jej uczestnicy skandowali hasła dotyczące przeciwstawienia się terroryzmowi.
- Toczymy walkę cywilizacyjną z barbarzyństwem. Obojętność i hipokryzja, które widzimy w niektórych miejscach, nie wynikają z polityki, ale z tchórzostwa, które wypędzi tchórza do jego własnego domu. Jeśli będziemy chcieć przetrwać jako cywilizacja, musimy walczyć z barbarzyństwem i zwyciężyć. Pokonamy nazistów z Hamasu, tak jak świat pokonał nazistowskie Niemcy i ISIS. Z placu pod pomnikiem bohaterów Powstania w getcie warszawskim obiecujemy: odrobiliśmy lekcję. Nigdy więcej - przekazał na X (dawnym Twitterze) ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, który był także na miejscu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W trakcie manifestacji były też przemowy polskich polityków m.in. wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego, który mówił o tym, żeby okazać solidarność narodowi izraelskiemu zaatakowanemu przez terrorystów.
Na miejscu ustawiono stół i 200 krzeseł. Na krzesłach znajdowały się zdjęcia osób porwanych przez Hamas. Na wiecu bardzo jasno wybrzmiało, że uwolnienia tych osób należy się ciągle domagać.
"Stop rzezi w Strefie Gazy"
Druga manifestacja, propalestyńska, rozpoczęła się przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Mieszkający w Polsce Palestyńczycy i popierający ich Polacy krzyczeli mi.in, że chcą wolnej Palestyny. "Dość Izraelskiej okupacji", "Wolna Palestyna" - brzmiały transparenty, które uczestnicy przynieśli ze sobą.
Demonstracja odbywała się pod hasłem "Stop rzezi w Strefie Gazy". Przejście zaplanowano wzdłuż ulicy Nowy Świat, by następnie pojawić się przed budynkiem Sejmu.
Uderzenie palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas, przeprowadzone 7 października ze Strefy Gazy, skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską.
W ciągu trwającego od 22 dni konfliktu zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela i ponad 8 tys. mieszkańców Strefy Gazy.
Czytaj też: