Ludzie nauki o klonowaniu zarodków ludzkich
Rząd brytyjski zaaprobował raport głównego lekarza Anglii, prof. Liama Donaldsona, dopuszczający klonowanie ludzkich embrionów w celach terapeutycznych.
Prof. dr hab. Piotr Stępień z Zakładu Genetyki Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że sztuczne tworzenie zarodka jest zgodne z Powszechną Deklaracją o Genomie Ludzkim i Prawach Człowieka, która m.in. mówi, że każdy powinien mieć dostęp do korzystania z osiągnięć w dziedzinie biologii, genetyki i medycyny oraz, że konieczna jest swoboda badań naukowych.
Prof. dr hab. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie twierdzi z kolei, że nie jesteśmy jeszcze moralnie ani technicznie gotowi, aby prowadzić eksperymenty na komórkach macierzystych pobieranych z ludzkich embrionów.
Prof. Jerzy Nowak, kierownik Zakładu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu uważa, że klonowanie zarodka "na części zamienne" różni się od sklonowania człowieka w celach reprodukcyjnych i budzi poważne opory etyczne. Profesor nie widzi natomiast zastrzeżeń co do wykorzystania pojedynczych komórek zarodka, przy zachowaniu go przy życiu. Podstawowym kryterium według niego powinno być życie zarodka. (kaw)