Ludzie, którzy wyglądają młodo, żyją dłużej
Ludzie o młodo wyglądających twarzach najprawdopodobniej dożyją
późniejszego wieku niż osoby, które wyglądają na starsze, niż są w rzeczywistości - wynika z badań opublikowanych w "British Medical Journal" (BMJ) informuje internetowy serwis BBC.
Duńscy naukowcy, którzy przebadali 387 par bliźniąt, twierdzą, że długość życia można przewidywać na podstawie samego tylko wyglądu fizycznego.
Pokazywali oni fotografie bliźniąt pielęgniarkom, nauczycielom i rówieśnikom sportretowanych, prosząc ich o określenie wieku osób na zdjęciach. W badaniach posłużono się zdjęciami 70-, 80- i 90-latków.
Okazało się, że osoby oceniane jako młodsze żyły dłużej od wyglądającego starzej od nich rodzeństwa.
Naukowcy odkryli również przekonujące biologiczne wyjaśnienie tych obserwacji. Okazało się, że części DNA zwane telomerami, które wskazują na zdolność komórek do podziału, również powiązane są z tym, na ile młodo człowiek wygląda. Krótsze telomery wskazują na szybsze starzenie się organizmu i są łączone z występowaniem chorób.
W badaniach duńskich naukowców okazało się, że ludzie, którzy wyglądali młodziej, mieli również dłuższe telomery.
W ciągu siedmioletnich badań prof. Kaare Christensen z Uniwersytetu Danii Południowej stwierdził, że im większa postrzegana różnica wieku dzieli parę bliźniąt, tym większe jest prawdopodobieństwo, że osoba wyglądająca starzej umrze jako pierwsza.
Christensen powiedział też, że być może w przypadku ludzi, którzy mieli trudniejsze życie, prawdopodobieństwo, że umrą wcześniej, jest większe i że mają oni swoje trudne życie "wypisane" na twarzy.
Jak dopowiada BBC, zamieszczając przy informacji zdjęcie Leonarda Di Caprio, aktor, o charakterystycznie dziecięcej twarzy, może oczekiwać długiego życia.