Ludzie gościńca - niezwykłe, Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa, wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. Od piętnastu lat jest obchodzone również w Polsce. Podczas ubiegłorocznej edycji wzięło w nim udział blisko 22 miliony Europejczyków.
Właśnie podczas trwania EDD, we wrześniu, uczestnicy mają niepowtarzalną okazję bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzać miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne, odkrywać historię swojego regionu oraz poznawać, jak żyli ich przodkowie w dawnych czasach, a niejednokrotnie sami zmierzyć się z ich codziennymi obowiązkami.
Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się w dniach 8-9 oraz 15-16 września pod wspólnym hasłem "Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze". Organizatorzy, wykorzystując motyw wędrówki (zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym), przygotowali blisko sześćset imprez we wszystkich regionach Polski.
Uroczysta ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Toruniu, który w tym roku obchodzi 10. rocznicę wpisania Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 8 września na nowo ożyje średniowieczne miasto. Do nadwiślańskiego grodu przybędą ludzie gościńca: rycerze-tułacze, pielgrzymi i wędrowcy. W murach zamku krzyżackiego, tak jak przed wiekami, w szranki staną rycerze, łucznicy i oszczepnicy.
W tym samym czasie wokół murów zamkowych bednarze, kowale, stolarze i ceramicy zaprezentują swoje wyroby. W przerwach pomiędzy pojedynkami, czas umili średniowieczna muzyka, tańce i zabawy, a kiedy mrok spowije miasto, rozpocznie się widowisko przygotowane przez teatry ognia. Aby przybliżyć ideę ochrony dziedzictwa kulturowego, 4 września w "Rzeczpospolitej" pojawi się dodatek w całości poświęcony obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa. Tylko tego dnia do gazety zostanie dołączony kupon, który będzie uprawniał dwie osoby do zniżkowego przejazdu koleją na wybraną imprezę EDD w regionie.
Fundatorem kuponów-biletów są PKP Przewozy Regionalne, oficjalny przewoźnik EDD.
Dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej przygotowano konkurs plastyczny, w którym nagrodami są m.in. wycieczki do miejsc związanych z polskim dziedzictwem kulturowym lub wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kampania promująca tegoroczne obchody EDD zaczęła się w czerwcu. Jej elementem jest wystawa pt. "Polska. Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO", która do 24 września, będzie eksponowana na 14 zabytkowych dworcach kolejowych w całej Polsce.
Honorowy patronat nad Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Polsce sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.
Partnerami Europejskich Dni Dziedzictwa są PKP Przewozy Regionalne oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Patronami medialnymi: portal Wirtualna Polska, "Rzeczpospolita", TVP2, i Magazyn Zabytki.
Szczegółowe programy imprez organizowanych w ramach EDD oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie www.edd.com.pl.