Trwa ładowanie...

Lublin: prywatna szkoła zmniejszyła liczbę zajęć z religii. Kuria oburzona, kuratorium zapowiada kontrolę

Awantura w Lublinie. Jedna z prywatnych lubelskich podstawówek o połowę zmniejszyła liczbę zajęć z religii. Kuria się na to nie zgadza, a kuratorium oświaty zapowiada przeprowadzenie kontroli w placówce.

Lublin: prywatna szkoła zmniejszyła liczbę zajęć z religii. Kuria oburzona, kuratorium zapowiada kontrolęŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
dqxunp8
dqxunp8

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego postanowiła w tym roku szkolnym zmniejszyć o połowę liczbę zajęć z religii. Zamiast dwóch godzin tygodniowo jest tylko jedna - informuje portal dziennikwschodni.pl.

Prezes stowarzyszenia prowadzącego szkołę nie chciał z portalem rozmawiać na ten temat. - My swoje ustawowe obowiązki dotyczące liczby godzin spełniamy. Jestem za tym, żeby jak najwięcej czasu poświęcać edukacji matematycznej oraz innym przedmiotom niezbędnym, by dzieci mogły iść w świat i sobie w nim radzić. Obecnie zmagamy się z poważnym problemem przeciążenia uczniów nauką, dlatego nie widzę potrzeby, by dokładać im coś więcej poza obowiązkowe minimum - tłumaczy portalowi Jacek Bury, właściciel szkoły, przedsiębiorca i radny sejmiku z Koalicji Obywatelskiej.

Szkoła o swoich planach poinformowała kurię w lipcu. Ta nie wyraziła zgody na zmniejszenie liczby godzin zajęć z religii. Od tego czasu trwa wymiana korespondencji.

dqxunp8

Zobacz także: "Ofensywa zła". Jarosław Gowin komentuje słowa Jarosława Kaczyńskiego

- Gdyby organ założycielski prowadził placówkę poza polskim systemem oświatowym, to nie interesowałoby nas, czy są tam lekcje religii, w jakim wymiarze godzin. Uczniowie otrzymują jednak świadectwa, które są dokumentami państwowymi - tłumaczy portalowi dziennikwschodni.pl ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. - Szkoła, mimo iż jest niepubliczna, w naszej ocenie musi przestrzegać rozporządzenia - dodaje.

Kuratorium zapowiada kontrolę w szkole. - Szkołę niepubliczną obowiązują takie przepisy jak szkoły publiczne. Religia jest przedmiotem fakultatywnym, ale dla uczniów, którzy zdecydują się brać w niej udział, staje się przedmiotem obowiązkowym. Nie można w sposób dowolny zmniejszać liczby zajęć - tłumaczyła w Radiu Plus rzeczniczka kuratorium Jolanta Misiak.

dqxunp8

Okazuje się, że nie jest to jedyna prywatna szkoła w Lublinie, która zmniejszyła liczbę zajęć z religii. - Chrobry wziął z nas przykład. Od wielu lat prowadzimy jedną godzinę religii tygodniowo - mówi portalowi dziennikwschodni.pl Adam Kalbarczyk, dyrektor Międzynarodowych Szkół Paderewski. -Musimy realizować tylko zajęcia obowiązkowe w wymiarze nie mniejszym niż w szkołach publicznych. Religia takim przedmiotem nie jest - dodaje.

Źródło: dziennikwschodni.pl

dqxunp8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqxunp8
Więcej tematów