LPR złożyła wniosek o referendum ws. misji w Iraku i Afganistanie
Klub LPR złożył w Sejmie wniosek o
przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie udziału
polskich żołnierzy w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie -
poinformował rzecznik prasowy Ligi Szymon Pawłowski.
Pawłowski powiedział, że - według projektu LPR - w referendum, mają być zadane dwa pytania dotyczące misji polskich żołnierzy: pierwsze - "czy jest pani/pan za jak najszybszym wycofaniem polskich wojsk z Iraku" i drugie "czy jest pani/pan przeciw obecności polskich wojsk w Afganistanie?".
Według Pawłowskiego, projekt Ligi popiera, jak na razie, "w całości" jeszcze klub Samoobrony, oraz "niektórzy inni posłowie"
Jednocześnie poseł Ligi zapowiedział, że w najbliższym czasie jego klub złoży autopoprawkę do projektu uchwały z uzupełnieniem wniosku o referendum o trzy dodatkowe pytania, dotyczące edukacji, które przedstawił we wtorek wicepremier, minister edukacji i szef LPR Roman Giertych.
W części odnoszącej się do działalności resortu edukacji Polacy mieliby odpowiedzieć na pytania dotyczące kolejno: wprowadzenia mundurków w szkołach podstawowych i gimnazjach, zakazu przebywania nieletnich w godzinach nocnych bez opieki w miejscach publicznych oraz podniesienia dyscypliny wśród uczniów w ramach programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole".
Pawłowski, argumentując złożenie wniosku w sprawie udziału polskich żołnierzy w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie, przytoczył dane - jak powiedział - opublikowane w październiku 2006 r. przez czasopismo medyczne "Lancet". Według tych danych cywilnych ofiar w Iraku jest już 655 tysięcy, a uchodźców - milion dwieście tysięcy. Według niego, o 190 procent wzrosła w czasie wojny w Iraku śmiertelność kobiet ciężarnych i niemowląt, a o 92% śmiertelność dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat.
Pawłowski przytoczył również sondaż Maryland University, według którego 87% Irakijczyków chce wycofania wojsk amerykańskich i sojuszników.
Jak podkreślił, w budżecie na 2007 rok, na polskie misje wojskowe zagwarantowano 320 milionów złotych, a wszystkie koszty pobytu wojsk polskich w Iraku i Afganistanie w 2007 r. przekroczą - jego zdaniem - miliard złotych.
Zgodnie z konstytucją, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe. Referendum takie ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. Według ustawy o referendum, Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum z własnej inicjatywy, a także na wniosek Senatu, rządu lub grupy obywateli, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 tys. osób.
Do złożenia projektu uchwały Sejmu potrzebne są podpisy minimum 15 posłów. Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.