LPR za mniejszymi podatkami dla małych przedsiębiorstw
Radykalne obniżenie podatków dochodowych od
małych i średnich przedsiębiorstw, stopniowe obniżanie podatku
dochodowego od osób fizycznych i podatku VAT - to niektóre
założenia strategii podatkowej Ligi Polskich Rodzin.
Zygmunt Wrzodak z LPR powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że na planowanej przez rząd obniżce podatku CIT skorzystają wielcy przedsiębiorcy, szczególnie zagraniczni. Jego zdaniem natomiast, zdecydowana większość małych i średnich przedsiębiorstw straci. "To jest obłuda rządu Leszka Millera" - podkreślił Wrzodak.
Jak podkreślił inny poseł Ligi Dariusz Grabowski, radykalne zmniejszenie podatków dochodowych od małych i średnich przedsiębiorstw jest niezbędnym warunkiem pobudzenia polskiej gospodarki. Według niego, potrzebna jest tu obniżka do 19, a nawet 15% stawki podatku.
Jak powiedział poseł LPR, podatek dochodowy dla osób fizycznych, które zarabiają najmniej, płacą 19-proc. stawkę podatku, a których jest w Polsce ponad 90%, powinien być możliwie najniższy.
"Jesteśmy za tym, by stopniowo obniżać podatek dochodowy od osób fizycznych, ale szybciej obniżać go dla osób najuboższych, natomiast wolniej dla osób o wyższych dochodach" - powiedział.
Zaznaczył, że kwestia tempa obniżania podatku jest sprawą do dyskusji. "Nie chcemy rzucać cyfr, bo nie wiadomo, co w Polsce stanie się za kilka miesięcy" - dodał.
Grabowski podkreślił, że minimum socjalne dla osób najuboższych powinno pozostać wolne od opodatkowania. Rocznie miałoby ono wynosić około 6 tys. zł.
Według LPR, dopiero po obniżeniu podatku od małych i średnich przedsiębiorstw i podatku od osób fizycznych powinna nastąpić obniżka podatków od wielkich przedsiębiorstw.
Liga opowiedziała się też za zaostrzeniem i skuteczną egzekucją kar za niepłacenie podatków przez wielkie przedsiębiorstwa.
Według Ligi należy też rozszerzyć listę produktów i usług zwolnionych z VAT lub obarczonych stawkę zerową tego podatku. Należy też stopniowo i spokojnie obniżać podatek VAT, tak aby osiągnąć np. poziom 16%, jaki obowiązuje w Niemczech. LPR opowiada się też za jak najniższą stawką tego podatku w budownictwie.(iza)