LPR: wprowadzić mundurki do podstawówek i gimnazjów
Klub LPR chce wprowadzenia obowiązku
noszenia przez uczniów jednolitego stroju. Posłowie Ligi
zapowiedzieli złożenie projektu odpowiedniej zmiany w ustawie o
systemie oświaty.
07.12.2006 | aktual.: 07.12.2006 18:45
Jak powiedział na konferencji prasowej w Sejmie wiceminister edukacji i szef klubu Ligi Mirosław Orzechowski, mundurki nosiliby uczniowie szkół publicznych - podstawówek i gimnazjów.
Noszenie mundurków w szkołach miałoby stać się obowiązkiem z początkiem roku szkolnego 2007/2008.
Orzechowski podkreślił, że wzór jednolitego stroju wybierałby dyrektor szkoły w porozumieniu z radą rodziców. Za ubiory płaciliby rodzice.
Wiceszef klubu Ligi Robert Strąk przekonywał, że według badań opinii publicznej 57% respondentów popiera wprowadzenie mundurków do szkół podstawowych. Jeśli chodzi o szkoły gimnazjalne, to tę inicjatywę popiera 51% - podkreślił.
Chodzi o październikowy sondaż CBOS. Wynika z niego, że z poparciem spotyka się głównie wprowadzenie mundurków w szkołach podstawowych - opowiada się za tym ponad połowa badanych (57%), w tym prawie jedna trzecia (31%) wyraża swoją aprobatę w sposób zdecydowany. Przeciwnicy stanowią niemal dwie piąte ankietowanych (39%), z czego połowa (19%) kategorycznie sprzeciwia się wprowadzaniu mundurków do podstawówek.
W mniejszym stopniu badani popierają wprowadzenie mundurków w gimnazjach. Opowiada się za tym co drugi badany (51%), w tym co czwarty (26%) z pełnym przekonaniem. Sprzeciw wyrażają ponad dwie piąte ankietowanych (44%), w tym jedna piąta (20%) w sposób zdecydowany.
Z dezaprobatą spotyka się natomiast wprowadzenie obowiązkowych mundurków w szkołach średnich. Ponad połowa badanych (55%) jest przeciwna temu pomysłowi, w tym co czwarty (25%) wyraża swój sprzeciw kategorycznie. Propozycję taką popierają dwie piąte ankietowanych (39%), w tym co piąty (19%) w sposób zdecydowany.
Jak wynika z sondażu, zwolennikami jednolitych strojów szkolnych są najczęściej ludzie starsi, emeryci i renciści, badani gorzej wykształceni, najbardziej zaangażowani w praktyki religijne. Znacznie częściej też pomysł ten popierają kobiety niż mężczyźni. Natomiast lepsze wykształcenie, dobre warunki materialne i mniejsze zaangażowanie w praktyki religijne na ogół wiążą się z dezaprobatą. Według CBOS, sprzeciw jest też tym silniejszy, im młodszy wiek badanych. Badanie przeprowadzono w dniach 6-9 października 2006 roku, na 999-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Wiceszef klubu LPR Robert Strąk zaznaczył, że mundurki noszone są w szkołach w Europie Zachodniej, w szczególności w renomowanych placówkach.
W przyjętym przez rząd 7 listopada projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty zapisano, że to dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców ma decydować, czy w danej szkole mają być wprowadzone stroje jednolite, czy nie. Jak mają wyglądać mundurki, i kiedy uczniowie mają obowiązek je nosić, mają zdecydować wspólnie dyrektor i rada. Zgodnie z projektem, rady rodziców mają być obligatoryjnie tworzone w szkołach publicznych.