Trwa ładowanie...
d23uhj3

LPR: unieważnić deklarację o zrzeczeniu się reparacji

W czwartek sejmowa komisja spraw
zagranicznych zajmie się projektem uchwały autorstwa Ligi Polskich
Rodzin, który głosi, że Sejm "uznaje deklarację z 23 sierpnia 1953
roku o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji wojennych za
nieobowiązującą".

d23uhj3
d23uhj3

Według wnioskodawców "deklaracja była podjęta pod naciskiem ZSRR i przez narzucony z zewnątrz rząd". Deklaracja - ich zdaniem - "została podpisana dzień po porozumieniu podpisanym w Moskwie przez ZSRR i NRD. Jako taka nie była w żadnym wypadku wyrazicielem suwerennej woli narodu i nie może być zobowiązująca dla obecnego państwa polskiego".

LPR podkreśla także w projekcie uchwały, że deklaracja ma również inne poważne wady prawne. Nie została ratyfikowana ani przez rząd, ani przez Sejm i dotyczyła ówczesnego NRD - państwa, które obecnie nie ma sukcesora prawnego.

W uzasadnieniu projektodawcy zaznaczają, że według sondaży ponad 60%. Polaków uważa, że państwo niemieckie powinno uregulować swoje zobowiązania.

Jest rzeczą zdumiewającą, że prawie 60 lat po zakończeniu tak bolesnej dla Polski i Narodu Polskiego wojny do chwili obecnej nie uregulowano w sposób wiążący sprawy reparacji wojennych należących się Polsce z tytułu strat i szkód, jakie nasz kraj poniósł - czytamy w uzasadnieniu.

10 września Sejm przyjął uchwałę dotyczącą praw Polski do niemieckich reparacji wojennych. Uchwała mówi m.in. o tym, że Polska "nie otrzymała dotychczas należnej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne i niematerialne wywołane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości przez Polskę".

d23uhj3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23uhj3
Więcej tematów