Trwa ładowanie...
d3f66ny
18-02-2005 12:05

LPR: specjalna emerytura dla Anny Walentynowicz

Liga Polskich Rodzin zwróciła się do
premiera Marka Belki z wnioskiem o przyznanie b. działaczce
Wolnych Związków Zawodowych Annie Walentynowicz emerytury
specjalnej - poinformował na konferencji w Sejmie lider
partii Zygmunt Wrzodak.

d3f66ny
d3f66ny

"Anna Walentynowicz swoją bohaterską postawą przyczyniła się do przyspieszenia procesów demokratyzacji życia społecznego w Polsce. Jej zasługi w historii naszego narodu są niekwestionowane nawet przez jej ówczesnych przeciwników. Uważamy, że niedopuszczalnym jest fakt, aby tak zasłużona osoba była pozbawiona środków finansowych i żyła na poziomie minimum socjalnego" - podkreślono we wniosku.

Jak podkreślił Wrzodak, LPR chce pomóc jednej z najbardziej ofiarnych działaczek Wolnych Związków Zawodowych, która zrobiła wiele dobrego dla Polski i narodu polskiego, a dziś nie ma na leki i na życie. Jak dodał, Walentynowicz zasłużyła na to, aby godnie spędzić ostatnie lata swojego życia.

Dodał, że satysfakcjonująca byłaby emerytura w wysokości 1500 złotych.

Lider LPR poinformował też, że po dojściu do władzy jego partia zmniejszy emerytury "dla byłych komunistycznych dygnitarzy, bezpieczniaków i agentów" do 400-500 złotych. Dodał, że Liga zastanawia się też nad wnioskiem o przyznanie specjalnych emerytur dla osób internowanych i prześladowanych w latach 80.

d3f66ny

Eurodeputowany LPR Sylwester Chruszcz podkreślił, że Anna Walentynowicz była w 1989 roku "zwiastunem normalnego świata". Jego zdaniem jest ona jednym z ostatnich autorytetów moralnych. Nie wyobrażam sobie, że w Polsce taka osoba nie mogłaby godnie żyć. Nasz wniosek to zwykła sprawiedliwość - podkreślił.

Wrzodak powiedział, że Liga kilkakrotnie występowała z wnioskiem o przyznanie emerytur specjalnych i zawsze odpowiedź premiera była pozytywna.

W latach 70. Walentynowicz była działaczką Wolnych Związków Zawodowych. Na początku sierpnia 1980 r. została zwolniona z pracy na pięć miesięcy przed przejściem na emeryturę. Żądanie przywrócenia jej do pracy było pierwszym postulatem strajku, który 14 sierpnia wybuchł w gdańskiej stoczni. Walentynowicz była internowana do lipca 1982 w Gołdapi. Miesiąc później została ponownie aresztowana i skazana na 7 miesięcy więzienia. Wyszła na wolność w marcu 1983 r.

W grudniu 1983 r. została aresztowana razem z Kazimierzem Świtoniem za próbę wmurowania na terenie kopalni "Wujek" tablicy upamiętniającej ofiary pacyfikacji zakładu po wprowadzeniu stanu wojennego. Sąd skazał ją na cztery miesiące aresztu.

Walentynowicz dwa lata temu wystąpiła z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa o wypłatę 120 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za prześladowania w latach 80. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał w lutym 2004 roku, że działaczka "Solidarności" nie otrzyma jednak odszkodowania za represje w latach 80. Według sądu, roszczenia przedawniły się.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj