PolskaLPR: nowela ustawy o IPN na najbliższym posiedzeniu Sejmu

LPR: nowela ustawy o IPN na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Liga Polskich Rodzin chce, by na najbliższym
posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się w środę, posłowie zajęli
się projektem nowelizacji ustawy o IPN.

13.02.2006 | aktual.: 13.02.2006 16:14

Rzecznik klubu LPR Piotr Ślusarczyk powiedział, że poprzez ten wniosek Liga chce realizować zapisy umowy stabilizacyjnej zawartej między PiS, Samoobroną i LPR.

Projekt nowelizacji autorstwa LPR zakłada trzy zasadnicze zmiany w dotychczasowej ustawie o IPN. Po pierwsze, organ reprezentujący partię polityczną miałby być upoważniony do ubiegania się w IPN o teczki członków swojej partii.

Drugą zmianą byłoby upoważnienie redaktorów naczelnych mediów do ubiegania się w IPN o informacje dotyczące osób z życia publicznego. W ten sposób upoważniony dziennikarz miałby prawo wglądu lub skopiowania teczki dowolnej osoby publicznej.

Liga chce też nałożyć na IPN obowiązek wszczęcia postępowania z urzędu w sprawie pomówienia narodu polskiego, państwa polskiego lub grupy polskich obywateli o udział w organizowaniu lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie.

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość chce m.in. rozszerzyć grupę osób, które podlegają lustracji a także likwidacji urzędu Rzecznika Interesu Publicznego oraz sądu lustracyjnego. Lustracją w całości miałby zająć się Instytut Pamięci Narodowej.

Według Wojciecha Wierzejskiego (LPR), wszystkie propozycje zmian proponowane przez PiS muszą się wpisać w nowelizację zaproponowaną przez Ligę. W komisjach posłowie PiS będą mogli swoje propozycje wpisać jako poprawki do nowelizacji autorstwa LPR. To się nie wyklucza, ale uzupełnia- podkreślił Wierzejski.

Zdaniem polityka LPR, "najbardziej kontrowersyjnym" zapisem w projekcie PiS jest pomysł likwidacji sądu lustracyjnego. Co sąd to sąd, co sprawiedliwość to sprawiedliwość- powiedział Wierzejski.

Ponadto, w jego ocenie, krąg osób, które powinny być lustrowane "powinien dotyczyć funkcjonariuszy publicznych i osób zatrudnionych w instytucjach podległych rządowi i innym instytucjom państwowym".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)