PolskaLPR chce zaskarżenia ustawy zdrowotnej do TK

LPR chce zaskarżenia ustawy zdrowotnej do TK

W Senacie powstało koło Ligi Polskich Rodzin - poinformował senator Adam Biela (LPR). Zapowiedział też zaskarżenie do Trybunału
Konstytucyjnego ustawy zdrowotnej, jeśli Sejm nie wykreśli z niej
senackiej poprawki nakładającej na księży obowiązek opłacania
składki zdrowotnej z własnej kieszeni.

Nowe koło utworzyło pięciu senatorów - Biela, Ryszard Matusiak i Jan Szafraniec z LPR oraz Józef Sztorc z PSL i Franciszek Bachleda- Księdzularz zasiadający do tej pory w klubie Blok Senat 2001.

Biela powiedział, że koło stawia sobie za cel "integrację prawicy w Senacie oraz reagowanie na sytuacje legislacyjne i polityczne". Chcielibyśmy z perspektywy Senatu proponować oceny aktualnych wydarzeń politycznych w Polsce i Unii Europejskiej - zaznaczył.

Jednocześnie Biela zapowiada, że "koło jest dopiero początkiem drogi" Ligi w Senacie. Nasze ambicje organizacyjne są większe. We wrześniu odbędą się bowiem wybory uzupełniające do Senatu i jestem przekonany, że LPR pozyska nowych senatorów, którzy dołączą do nas i w ten sposób powołamy klub senatorski LPR - dodał.

W Senacie do powołania koła potrzebnych jest 3 senatorów, a klub może utworzyć co najmniej 7 senatorów.

Uczestniczący w konferencji Biela, Szafraniec i Matusiak skrytykowali przyjęte w czwartek przez Senat poprawki do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ich zdaniem ustawa zdrowotna ma wiele braków, o czym świadczy choćby to, że Senat rozpatrzył ponad 200 poprawek do niej.

Niestety w ramach samych senackich poprawek nie było możliwe usunięcie wszystkich niedociągnięć. To wymagałoby przerobienia całej koncepcji proponowanej ustawy - powiedział Biela.

LPR sprzeciwia się zwłaszcza poprawce uniemożliwiającej opłacanie składki zdrowotnej dla duchownych z Funduszu Kościelnego. Senat opowiedział się w czwartek za tym, aby duchowni sami opłacali składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do tej pory składka pochodziła z Funduszu Kościelnego, który jest dotowany z budżetu państwa.

Biela zapowiedział, że jeśli Sejm nie odrzuci tej poprawki, to LPR zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego jako niezgodną z konkordatem. To narusza postanowienia konkordatowe, które są traktowane przez Trybunał Konstytucyjny w taki sam sposób jak zapisy ustawy zasadniczej - powiedział.

Senatorowie Ligi skrytykowali także poprawki umożliwiające refundowanie środków antykoncepcyjnych i finansowanie zapłodnień in vitro. Senatorowie zdecydowali w czwartek o dołączeniu preparatów antykoncepcyjnych do listy leków uzupełniających.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)