Trwa ładowanie...
d1ajjam

"Łowcy cieni" z CBŚP zatrzymali szefa grupy przestępczej, która wyłudziła120 mln zł

• "Łowcy cieni" zatrzymali lidera grupy przestępczej
• Grzegorz H. był poszukiwany europejskim listem gończym
• Grupa wyłudzała pieniądze od przedsiębiorców w Szwecji i w Polsce
• Oszustw dokonywali za pomocą "złośliwego" oprogramowania
• Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania od 2015 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Łowcy cieni" z CBŚP zatrzymali szefa grupy przestępczej, która wyłudziła120 mln zł
(WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d1ajjam

34-letniego Grzegorza H., lidera grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od przedsiębiorców w Szwecji i w Polsce zatrzymali tzw. "łowcy cieni" przy współpracy z Europolem i wydziałem do zwalczania cyberprzestępczości CBŚP - dowiedziała się PAP w CBŚP.

Mężczyzna był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania, za liczne oszustwa, których dopuścił się w obu krajach.

- Policjanci CBŚP po wielomiesięcznym rozpracowaniu prowadzonym przez wydział do zwalczania cyberprzestępczości CBŚP, policję szwedzką i Europol ustalili, że poszukiwany ENA przez szwedzki wymiar sprawiedliwości Grzegorz H. ukrywa się w jednym z mieszkań budynku w Poznaniu. Rano "łowcy cieni" wraz z kolegami z Poznania weszli, więc do mieszkania i zatrzymali mężczyznę, który nie stawiał oporu - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

d1ajjam

Jednocześnie w Szwecji miały miejsce zatrzymania innych członków tej międzynarodowej grupy. Grzegorz H. był liderem zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Polsce i Szwecji, która trudniła się oszustwami m.in. przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania.

- Rozbicie grupy przestępczej było wynikiem wielomiesięcznego śledztwa i działań operacyjnych policji szwedzkiej i polskiej. Jak ustalili do tej pory śledczy, w wyniku działalności grupy wyłudzono ponad 250 milionów koron szwedzkich (120 milionów złotych) - dodała Hamelusz.

Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania od 2015 r., dzięki pieniądzom z działalności przestępczej. Obecnie Grzegorz H. czeka na procedurę ekstradycyjną do Szwecji.

"Łowcy cieni" to policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, tworzący elitarną, tajną komórkę. Odnajdują i zatrzymują tych przestępców, którzy na listach poszukiwawczych zajmują najwyższe miejsca, często poszukiwanych od wielu lat.

d1ajjam

Zobacz też: Wyrok ws. próby rzutu krzesłem w Komorowskiego

oprac. Katarzyna Bogdańska

d1ajjam

Podziel się opinią

Share

d1ajjam

d1ajjam
Więcej tematów