Trwa ładowanie...
dxabfl2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Lotniskowiec USA zmierza na wody terytorialne Jemenu

Lotniskowiec USS Theodore Roosevelt oraz krążownik rakietowy USS Normandy płyną w kierunku Jemenu, by przeprowadzić "operacje bezpieczeństwa" - powiedział rzecznik Pentagonu; zaprzeczył, że okręty mają przechwycić transport irańskiej broni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lotniskowiec USS Theodore Roosevelt
Lotniskowiec USS Theodore Roosevelt (AFP, Fot: TODD M. FLINT / US NAVY)
dxabfl2

Wcześniej AP podała, powołując się na anonimowe źródła w marynarce USA, że USS Theodore Roosevelt ma zablokować dostęp irańskim okrętom transportującym broń dla szyickiego ruchu Huti w Jemenie. Rzecznik Pentagonu płk Steve Warren zdementował tę informację.

Amerykańska marynarka wojenna skierowała lotniskowiec oraz eskortujący krążownik z Zatoki Perskiej na wody Morza Arabskiego w niedzielę.

AP napisała też wcześniej, że amerykańska marynarka wzmacnia swe siły w Zatoce Adeńskiej i na południowym Morzu Arabskim ze względu na doniesienia o konwojach irańskich okrętów, które zmierzają do Jemenu.

dxabfl2

Szyicki ruch Huti, popierany przez Teheran, walczy o kontrolę nad państwem z siłami lojalnymi wobec prezydenta Abd ar-Rab Mansura al-Hadiego oraz koalicją państw arabskich pod egidą Arabii Saudyjskiej.

Na pobliskich wodach jest obecnie dziewięć amerykańskich okrętów wojennych, wśród których są niszczyciele i krążowniki z załogami, które mogą wejść na pokład innych jednostek i przeszukać je - pisze AP, cytując anonimowe źródła.

Siły powietrzne arabskiej koalicji kontynuowały w poniedziałek naloty na bazę pocisków rakietowych milicji Huti w pobliżu stolicy kraju Sany; według agencji Saba w atakach tych zginęło co najmniej 25 osób, a blisko 400 zostało rannych.

Lotnictwo saudyjskiej koalicji atakuje pozycje Huti od ponad trzech tygodni.

dxabfl2

Prezydent USA Barack Obama i król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud wezwali ostatnio zgodnie do znalezienia "rozwiązania politycznego" w objętym wojną domową Jemenie, ale konflikt w tym kraju nasila się, a ruch Hutich kontynuuje ofensywę, zdobywając bądź zajmując bez walki coraz to nowe obszary.

Jak wyjaśniają politolodzy, interwencja państw Zatoki Perskiej w Jemenie jest próbą obrony pozycji saudyjskiego królestwa jako regionalnego hegemona przed rosnącymi wpływami szyickiego Iranu.

Rijad nie mógł zaakceptować sytuacji, w której kontrolę w Jemenie przejęłaby szyicka milicja zachęcona do radykalnych działań przez rosnące wpływy Iranu w Iraku, Syrii, Libanie oraz wśród mniejszości szyickiej w Bahrajnie.

dxabfl2

Podziel się opinią

Share

dxabfl2

dxabfl2
Więcej tematów