Trwa ładowanie...

Łosie do odstrzału. Minister Szyszko ignoruje falę krytyki

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dokumenty, z których wynika, że odstrzał łosi może zacząć się już 10 listopada. Jan Szyszko chce, by myśliwi mogli polować na zwierzęta w sześciu województwach.

Łosie do odstrzału. Minister Szyszko ignoruje falę krytykiŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d493eiu
d493eiu

W sierpniu ministerstwo przedstawiło projekt przywracający możliwość odstrzału łosi przez myśliwych Według rozporządzenia, na zwierzęta będzie można polować w województwie: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, pomorskim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Czas na konsultacje społeczne był niezwykle krótki, bo wynosił zaledwie 5 dni. Mimo to zdążyło zaopiniować go: Polskie Towarzystwo Leśne, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Liga Ochrony Przyrody oraz Klub Przyrodników i Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra". Swoją krytykę zdążyły w tym czasie wyrazić też inne organizacje, m.in: WWF Polska, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Biologii Ssaków PAN.

Ministerstwo nie przychyliło się do uwag i bardzo zdawkowo odnosiło się do poszczególnych zarzutów.

- Lektura ministerialnych odpowiedzi pokazuje, że resort środowiska nie liczy się z głosem strony społecznej i opiniami ekspertów – powiedział Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze w rozmowie z dziennikarzami OKO.Press. - Minister z PiS robi teraz to samo, co chciał zrobić resort środowiska za rządów koalicji PO-PSL w 2014 roku. Wtedy jednak ministerstwo zareagowało na głos sprzeciwu wobec odstrzału. Był dialog. Teraz jest traktowanie społeczeństwa w charakterze petenta, z którym się nie rozmawia - mówi.

d493eiu

Średziński przypomina, że łosie to niezwykły gatunek pełniący ważne funkcje w przyrodzie. - Kształtują ekosystemy bagienne, łąki i wrzosowiska. Łoś to to nie tylko niewątpliwa atrakcja turystyczna, która generuje dochody dla osób zajmujących się świadczeniem usług turystycznych. Łoś to również symbol dzikości.

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zorganizowała akcję #jestemzłosiem, której celem jest ochrona zwierząt przed odstrzałem. W ramach kampanii przygotowano specjalny apel do resortu środowiska. Każdy z internautów może dołączyć do akcji!

d493eiu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d493eiu
Więcej tematów