Trwa ładowanie...

Sąd wyda decyzję ws. 15-latka. Jego koleżanka zginęła pod tramwajem

Wciąż nie jest wykluczone, że 15-latek, który według wstępnych ustaleń miał związek ze śmiercią swojej równolatki na torach w Bydgoszczy, będzie odpowiadał przed sądem. Nadal trwa ustalanie, czy wpadnięcie dziewczyny pod tramwaj należy zakwalifikować jako nieszczęśliwy wypadek, czy można rozważać np. nieumyślne spowodowanie śmierci.

Miejsce zdarzenia w BydgoszczyMiejsce zdarzenia w BydgoszczyŹródło: Policja, fot: Policja
dsoj2v8
dsoj2v8

Do zdarzenia doszło 18 kwietnia na ul. Fordońskiej. Grupa uczniów oczekiwała wówczas na tramwaj. Gdy wjechał na przystanek, nagle wpadła pod niego 15-letnia Emilia, pierwszoklasistka z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Zginęła na miejscu.

W sieci od razu pojawiły się komentarze, że być może została wepchnięta na tory, jednak sprawa okazała się bardziej skomplikowana. Według nieoficjalnych informacji, w ramach zabawy doszło tam do przepychanki między uczniami. Jeden z nich miał odruchowo odepchnąć Emilię, gdy ta złapała go za rękę. 15-latka straciła wtedy równowagę i upadła na tory. Obecne ustalenia wskazują, że nie było w tym czynie zamiaru pozbawienia życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pożar w domu opieki w Kielcach. Dramatyczna akcja. Ruszyli do środka z kamerą

W polskim systemie prawnym zdarza się co prawda, że nieletni odpowiadają karnie jak dorośli (głównie za bardzo surowo karane przestępstwa), ale zasadą jest, że odpowiedzialność karna obowiązuje od ukończenia 17. roku życia. Dlatego w tym przypadku nadzór nad sprawą przejął sąd, a nie prokuratura, i to on ma pilnować tego, czy policjanci zdobyli i sprawdzili wszystkie dowody.

dsoj2v8

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, postępowanie w tej sprawie wciąż jeszcze trwa i nie można wykluczyć, że chłopaka czeka proces.

"Sąd Rejonowy w Bydgoszczy V Wydział Rodzinny i Nieletnich będzie oceniał materiał dowodowy (analizował monitoring, zeznania świadków) pod kątem popełnienia przez nieletniego czynu karalnego i ewentualnego zastosowania wobec nieletniego środków wychowawczych przewidzianych w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Stanowisko Sądu zawarte będzie w orzeczeniu kończącym postępowanie" - napisał w odpowiedzi na nasze pytania Jarosław Błażejewski, prezes Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

I dodał: "Na chwilę obecną nie sposób przewidzieć, czy w sprawie dojdzie do wyznaczenia rozprawy, czy sąd podejmie decyzję na posiedzeniu niejawnym. W chwili obecnej uzupełniany jest materiał dowodowy".

Mikołaj Podolski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsoj2v8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsoj2v8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj