Łódź zostanie bez laboratorium sanepidu
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi planuje likwidację laboratorium w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. W Łódzkiem z powodu oszczędności zlikwidowane maja być trzy z siedmiu laboratoriów. Dla mieszkańców Łodzi oznaczać to będzie problemy, ponieważ w laboratorium przy ul. Przybyszewskiego wykonywało kilkanaście tysięcy badań rocznie.
12.03.2012 | aktual.: 12.03.2012 11:04
Dzięki temu mieszkańcy Łodzi i powiatu łódzkiego wschodniego piją czystą wodę, leczą się w czystych szpitalach i mogą korzystać z basenów i kąpielisk. Maciej Prochowski, dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Miasta Łodzi mówi, że tak dużemu miastu jak Łódź potrzebne jest laboratorium, w którym na bieżąco badana jest czystość wody pitnej, kąpielisk, basenów. To niezbędne dla naszego życia i zdrowia.
Brak laboratoriów w PSSE dla łodzian może oznaczać także dłuższe oczekiwanie na wyniki i większe kolejki.
Laboratoria przy ul. Przybyszewskiego badają próbki kału kelnerek, hotelarzy, kucharzy, lekarzy i pielęgniarek, po to żeby ich pacjenci i klienci byli bezpieczni. PSSE jako jedyna w Polsce ma też akredytację na wykonywanie badań sanitarnych z placówek medycznych. To dzięki nim wykryto bakterie w szpitalu im. Madurowicza.
Gdy z mapy województwa łódzkiego znikną trzy z siedmiu laboratoriów ich pracę przejmą pozostałe cztery. A WSSE będzie musiało kupić cztery dodatkowe samochody do rozwożenia próbek do innych miast.
Laboratorium przy ul. Przybyszewskiego nie przynosiło strat finansowych. Oprócz obowiązkowych badań, robiono tu także badania komercyjne dla łódzkich firm. W 2011 roku laboratorium zarobiło ponad 900 tys. zł.
Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, któremu podlega służba zdrowia w Łodzi, wysłał do wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Łodzi negatywną opinię dotyczącą planów likwidacji placówki. przy ul. Przybyszewskiego. Łódź nie zgadza się na taką reorganizację.