Trwa ładowanie...
d41s884

Łódź: warsztaty na temat biobezpieczeństwa w genetyce

W Łodzi pod hasłem "Wdrożenie biobezpieczeństwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej" zorganizowano warsztaty naukowe. Spotkanie jest wspólnym wysiłkiem Pieta van der Meera z Ministerstwa Środowiska Holandii i prof. Stanisława Bieleckiego - Dziekana Wydziału Chemii Spożywczej i Biotechnologii Politechniki Łódzkiej. W warsztatach uczestniczyło około 40 przedstawicieli administracji, środowiska naukowego i przemysłowego oraz organizacji pozarządowych.

d41s884
d41s884

Spotkanie to część międzynarodowego projektu finansowanego przez rząd holenderski. Ma ono pomóc w lepszym przygotowaniu polskiej administracji rządowej i środowiska naukowego do realizacji obowiązków wynikających z ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o organizmach genetycznie modyfikowanych.

Ustawa wejdzie w życie 25 października 2001 roku i ma być podstawą dla zainteresowanych podmiotów takich, jak instytuty badawcze, laboratoria, uniwersytety i przedsiębiorstwa do działalności obejmującej różne formy organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Piet van der Meer uważa, że pomimo wielu różnic w prawie dotyczącym biobezpieczeństwa w Polsce i Holandii można znaleźć wiele podobieństw. Stosując w praktyce dyrektywy UE w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych można się uczyć biobezpieczeństwa - podkreślał Piet van der Meer.

Dyrektywy UE to szeroki program zabezpieczenia informacji udziałowców (uniwersytety, laboratoria itp.) przed, w trakcie i po zatwierdzeniu odpowiedniego wniosku, przebieg procesu zatwierdzania (gromadzenie materiałów, opinii naukowych, decyzji), udział opinii publicznej w procesie decyzyjnym oraz działania po uzyskaniu decyzji (jak kontrole, dokumentacja, prowadzenie raportów).(kil)

d41s884
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41s884
Więcej tematów