PolskaŁódź przekaże 100 tys. zł na odbudowę kościoła w Gdańsku

Łódź przekaże 100 tys. zł na odbudowę kościoła w Gdańsku

Łódzcy radni podczas sesji Rady
Miejskiej zdecydowali o przekazaniu 100 tys. złotych na odbudowę
zniszczonego przez pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

22 radnych opowiedziało się za przyjęciem uchwały w tej sprawie, dwóch wstrzymało się od głosu, a 12 zagłosowało przeciwko przekazaniu pieniędzy na ten cel.

Uchwały nie poparli radni lewicowi. Ich zdaniem, to ministerstwo kultury powinno wygospodarować pieniądze na odbudowę kościoła w Gdańsku. Argumentowali, że w Łodzi jest wiele innych obiektów sakralnych, które wymagają nakładów finansowych. Ponadto - według nich - Gdańsk jest bogatym miastem i poradzi sobie w znalezieniu pieniędzy.

Zdaniem radnych prawicowych, przyjęcie uchwały dotyczącej przekazania 100 tys. zł jest gestem solidarności.

Wcześniej po 100 tys. złotych na odbudowę kościoła przeznaczyły m.in. władze Sopotu, Gdyni i Warszawy. Pomocy udzielił też sejmik województwa pomorskiego, który zadecydował o przekazaniu 200 tys. złotych na likwidację skutków pożaru. Rada miasta Gdańska przekazała milion złotych klasztorowi Ojców Karmelitów. Pieniądze mają umożliwić m.in. przeprowadzenie bieżących prac zabezpieczających w kościele oraz wykonanie podstawowej dokumentacji technicznej i konserwatorskiej.

Pożar wybuchł na dachu kościoła św. Katarzyny w Gdańsku 22 maja tuż przed godziną 15. Płomienie miały wysokość kilkunastu metrów ponad poszycie dachu. W ciągu kilkunastu minut konstrukcja zawaliła się. Szczątki dachu opadły na betonowy strop, dzięki czemu nie zajęło się wnętrze świątyni. Strażakom udało się uratować wieżę kościoła wraz ze znajdującym się w niej zabytkowym carillonem (zespół zestrojonych ze sobą dzwonów wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii).

Kościół św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny gdańskiej Starówki - został wzniesiony w latach 1227-1239 z fundacji książąt gdańsko-pomorskich i znacznie rozbudowany w XIV wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Wewnątrz znajduje się płyta nagrobna z 1659 r. słynnego astronoma Jana Heweliusza.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)