Litwini zabiorą Polakom lekcje w języku polskim?
Nowelizacja litewskiej ustawy oświatowej godzi w polską edukację na Litwie - uważają przedstawiciele polskiej społeczności. Ustawa przygotowywana przez Litewskie Ministerstwo Oświaty i Nauki przewiduje stopniowe zmniejszanie w szkołach mniejszości narodowych liczby godzin wykładowych w języku ojczystym.
05.03.2008 | aktual.: 05.03.2008 13:14
To, co proponuje ministerstwo, jest początkiem końca szkoły narodowościowej na Litwie - powiedział prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józef Kwiatkowski.
Obecnie, zgodnie z litewskim ustawodawstwem, w szkołach mniejszości narodowych, w tym z językiem polskim, nauka na wszystkich poziomach (od 1 do 12 klasy) odbywa się w języku ojczystym. Nowelizacja ustawy przewiduje m.in. stopniowe zmniejszanie godzin wykładowych w języku ojczystym na rzecz języka państwowego, czyli litewskiego.
Zgodnie z propozycją ministerstwa w najstarszych klasach w języku polskim ma być wykładanych tylko 30% przedmiotów, na przykład język polski, religia, muzyka i wychowanie fizyczne.
Polskie i rosyjskie organizacje na Litwie zwróciły się już do premiera Litwy z prośbą o usunięcie z projektu nowelizacji ustawy proponowanych ograniczeń. Prośby są obecnie rozpatrywane w ministerstwach spraw zagranicznych, oświaty i nauki, a także w departamencie mniejszości narodowych i wychodźstwa.(ck)
Aleksandra Akińczo