Trwa ładowanie...
d2htan6

Litwa zmartwiona rosyjskimi ćwiczeniami. Liczą na Trumpa

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oświadczyła w czwartek, że kraje bałtyckie wystąpią do USA i NATO o dodatkowe przedsięwzięcia na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa regionu w związku z zaplanowanymi na wrzesień dużymi rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjskie czołgi podczas sierpniowego niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej
Rosyjskie czołgi podczas sierpniowego niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej (mil.ru)
d2htan6

Wyraziła też przekonanie, że administracja prezydenta Donalda Trumpa wesprze te wysiłki.

- Widzimy, że ryzyka rosną i niepokoją nas przyszłe (rosyjskie) ćwiczenia "Zapad 2017" z rozmieszczeniem (u naszych granic) bardzo dużych i agresywnych sił, które bardzo demonstracyjnie będą się przygotowywać do wojny z Zachodem - powiedziała Grybauskaite dziennikarzom w Rydze po rozmowach z prezydentami Łotwy i Estonii oraz prezydentem Niemiec.

- Oznacza to, że będziemy rozmawiać z NATO o stworzeniu dodatkowych stałych planów obrony, o stacjonowaniu dodatkowych sił wojskowych i o opracowaniu szybszego procesu podejmowania decyzji - dodała litewska prezydent.

d2htan6

- Darzymy zaufaniem administrację amerykańską. Ufamy, że wszystko, do czego się zobowiązano, zostanie dotrzymane i będziemy mieć nadal pewnych oraz wiarygodnych sojuszników - podkreśliła Grybauskaite.

USA skierowały już na Litwę 120 swych żołnierzy w ramach rotacyjnej grupy bojowej, a w piątek dotrze tam 10 amerykańskich czołgów.

O zamiarze przeprowadzenia ćwiczeń "Zapad 2017" Rosja poinformowała we wrześniu ubiegłego roku, ale nie ujawniła, ilu żołnierzy ma w nich wziąć udział.

d2htan6

Podziel się opinią

Share

d2htan6

d2htan6
Więcej tematów