Trwa ładowanie...
d1gwjz5
święta
15-01-2017 00:07

Liturgia Męki Pańskiej z udziałem prymasa Polski

Z udziałem prymasa Polski kardynała Józefa
Glempa w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła
się w Wielki Piątek uroczysta liturgia Męki Pańskiej, adoracja
Krzyża i przeniesienie ciała Chrystusa do symbolicznego Grobu
Pańskiego.

d1gwjz5
d1gwjz5

Punktem kulminacyjnym liturgii wielkopiątkowej było rozważanie Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu oraz oddanie czci i adoracja Krzyża Chrystusowego, gdyż Krzyż - narzędzie śmierci - stał się znakiem zwycięstwa i zbawienia.

Hołd Krzyżowi oddał najpierw prymas Polski, a następnie biskupi, przedstawiciele Kapituły Archikatedralnej, klerycy oraz licznie zgromadzeni wierni.

W czasie liturgii, której przewodniczył bp Piotr Jarecki modlono się za Kościół Święty, o zdrowie papieża Jana Pawła II, prymasa Polski, biskupów i kapłanów, a także za wszystkich wiernych, w tym za rządzących państwami, za Żydów, za pokój na świecie, za niewierzących, za cierpiących i strapionych.

Po zakończeniu liturgii eucharystycznej ciało Chrystusa przeniesiono w uroczystej procesji do symbolicznego Grobu Pańskiego, gdzie zostało złożone. Procesji przewodniczył prymas Polski.

d1gwjz5

Wieczorem prymas poprowadzi staromiejskimi ulicami stolicy wielkopiątkową Drogę Krzyżową, w której ma wziąć udział również zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce biskup Janusz Jagucki. Ma ona być ofiarowana w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II, a także wyrazem duchowej łączności z papieżem, który ze względu na stan zdrowia, nie będzie mógł uczestniczyć w niej, po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej pod Kolumną Zygmunta prymas skieruje słowo pasterskie do mieszkańców Warszawy.

d1gwjz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gwjz5
Więcej tematów