PolskaLitewsko-polsko-ukraińska brygada gotowa do operacji reagowania kryzysowego

Litewsko-polsko-ukraińska brygada gotowa do operacji reagowania kryzysowego

Litewsko-polsko-ukraińska brygada LITPOLUKRBRIG osiągnęła gotowość bojową i jest przygotowana do podjęcia operacji reagowania kryzysowego - poinformował we wtorek jej dowódca płk Zenon Brzuszko.

Litewsko-polsko-ukraińska brygada gotowa do operacji reagowania kryzysowego
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Pacewicz

- Jesteśmy gotowi do zadań zgodnie z naszym przeznaczeniem, więc do udziału w operacjach reagowania kryzysowego. Oczekujemy na takie zadanie, jesteśmy gotowi do podjęcia wyzwań - powiedział płk Zenon Brzuszko podczas konferencji prasowej w Lublinie.

"Osiągnęliśmy pełną zdolność bojową"

W grudniu ubiegłego roku, podczas ćwiczeń Common Challenge-16 na poligonie w Nowej Dębie, przygotowanie brygady zostało ocenione przez międzynarodowy zespół certyfikujący, według standardów i kryteriów oceny obowiązującej oddziały NATO. - Ta ocena upoważnia nas do tego, abyśmy mogli zameldować, że osiągnęliśmy pełną zdolność bojową. Taką informację otrzymali ministrowie obrony trzech państw i podpisali certyfikat - dodał Brzuszko.

Dowództwo i sztab LITPOLUKRBRIG znajduje się w Lublinie. To obecnie 58 żołnierzy polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich.

Pododdziały brygady pozostają w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji na terytoriach swoich państw i będą podporządkowane dowódcy wielonarodowej brygady na czas ćwiczeń i operacji. Jest to po jednym batalionie z Polski, Litwy i Ukrainy, a także polskie jednostki wsparcia (artyleria, przeciwlotnicy, saperzy i logistycy). Polskie jednostki na co dzień są podporządkowane 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

"Pod auspicjami ONZ, NATO i UE"

LITPOLUKRBRIG powstała na mocy umowy międzypaństwowej podpisanej we wrześniu 2014 roku. Docelowo ma liczyć około 4 tysiące żołnierzy. Główne zadanie brygady ma polegać na udziale w operacjach pokojowych. Celem powołania jednostki jest też zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Brygada ma się też stać bazą do powołania kolejnej grupy bojowej UE. Ma być wykorzystywana w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE oraz w ramach doraźnych koalicji zawiązywanych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami między państwami wystawiającymi siły.

O sformowaniu wspólnego batalionu szefowie resortów obrony trzech państw postanowili w 2007 roku w Brukseli. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku. Datę podpisania umowy o utworzeniu brygady kilkakrotnie przekładano. W końcu dokument został podpisany w Warszawie we wrześniu 2014 roku.

Obraz
© (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Żołnierze z Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG podczas wyzwania "22 pompki dla weteranów".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)