Listy Gilowskiej do Rzecznika Interesu Publicznego
Przekazujemy treść dwóch listów wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej do Rzecznika Interesu Publicznego Włodzimierza Olszewskiego:
1. Z 19 czerwca:
W związku z informacjami przekazanymi przez Pana Rzecznika ustnie Ministrowi Koordynatorowi Służb Specjalnych Panu Zbigniewowi Wassermannowi w rozmowie z dnia 12 bm. oraz Prezesowi Rady Ministrów Panu Kazimierzowi Marcinkiewiczowi w rozmowie z dnia 19 bm. dotyczącymi zamiarów Urzędu Rzecznika Interesu Publicznego skierowania do Sądu Lustracyjnego wniosku o wszczęcie postępowania lustracyjnego w stosunku do mojej osoby, proszę o niezwłoczne, pisemne, wyjaśnienie tej sprawy.
Informacji tego rodzaju przekazywanych ustnie osobom trzecim nie można określić inaczej niż jako pogłoski rozpowszechniane w nieformalnych kontaktach wśród osób piastujących najwyższe urzędy w Państwie. Ustawa z dnia z dnia 11 kwietnia 1997 roku o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne, nie przewiduje bowiem informowania o tego rodzaju zamiarach żadnych urzędów ani osób, choćby piastujących najwyższe urzędy w Państwie, ani pisemnie ani ustnie, poza osobą, które wniosek miałby dotyczyć.
Na podkreślenie w związku z powyższym zasługuje fakt, że nie doręczono mi do dnia dzisiejszego informacji, o której mowa w art. 17db ust. 1 ww. ustawy. A zatem nie ma możliwości prawnej skierowania do Sądu Lustracyjnego wniosku o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec mojej osoby, ponieważ może to nastąpić w myśl przepisu art. 17db ust. 2 ww. ustawy "w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia informacji, o której mowa w ust. 1", której mi w ogóle nie doręczono, o czym niniejszym informuję Pana Rzecznika.
W mojej opinii rozpowszechnianie tego rodzaju informacji w drodze nieformalnej (ustnie) w braku upoważnienia ustawowego stanowi poważne naruszenie ww. ustawy a także, jako nadużycie władzy, bezprawne działanie wymierzone w moje dobre imię chronione art. 23 KC. Przypominam, ze ochrona dobrego imienia obywateli stanowi obowiązek wszystkich organów państwa w dziedzinach ich właściwości z mocy art. 47 Konstytucji RP. Rozpowszechnianie tego rodzaju pogłosek na temat urzędującego Wicepremiera i Ministra Finansów wśród osób piastujących najwyższe urzędy stanowi naruszenie ww. ustawy, które niewątpliwie wyczerpuje znamiona działań zakłócających prawidłowe funkcjonowanie Rządu RP. Zwłaszcza, że zawarte w owych rozmowach sugestie pośrednio nawiązujące do art. 18a ust. 5 zd. 1 ww. ustawy o skutkach ewentualnej dymisji (tj. przekładanie terminów skierowania wniosku do Sądu Lustracyjnego z 14 bm. na 19 bm. i z 19 bm. na 22 bm.), stwarzają wręcz obraz działania zmierzającego do destabilizacji urzędującej Rady Ministrów,
zważywszy na niedopełnienie wymogów określonych w treści art. 17db ust.1-2 ww. ustawy.
2.Z 22 czerwca
W nawiązaniu do pisma Pana Rzecznika z dnia dzisiejszego (znak KG- 441-780/66), stwarzającego wątpliwość w kwestii umożliwienia mi skorzystania z uprawnień określonych w art. 17db ust 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 roku o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944 - 1990 osób pełniących funkcje publiczne oraz uniemożliwienia mi skorzystania z prawa do zapoznania się materiałami w mojej sprawie i złożenia stosownych wniosków dowodowych, uprzejmie proszę o doręczenie mi odpisu dokumentacji rozmowy przeprowadzonej ze mną w dniu 17 stycznia 2006 roku przez Zastępcę Rzecznika (spotkanie odbyło się na jego telefoniczną prośbę).
Proszę także o zapoznanie mnie z materiałami zgromadzonymi przez Rzecznika, których treść wywołuje wątpliwości Rzecznika co do prawdziwości złożonego przeze mnie w sierpniu 2001 roku tzw. "oświadczenia lustracyjnego".