Trwa ładowanie...

Listonosz sprawdzi, czy masz telewizor. Rzecznik Praw Obywatela odpowiada co zrobić, gdy do tego dojdzie

Czy listonosz ma prawo sprawdzić, czy mamy w domu radio albo telewizor i donieść, jeśli nie płacimy abonamentu? To ostatni pomysł rządu na walkę z niepłacącymi abonamentu. Jednak Rzecznik Praw Obywatelskich ma poważne wątpliwości, czy listonosze kontrolujący nasze mieszkania to nienaruszenie naszych konstytucyjnych praw.

Share
Listonosz sprawdzi, czy masz telewizor. Rzecznik Praw Obywatela odpowiada co zrobić, gdy do tego dojdzie
Źródło: PAP
dwqiwwm

Rząd wyrzucił do kosza pomysł opłaty audiowizualnej, doliczanej do rachunku za prąd. Wedle niej każdy miałby wtedy płacić na publiczną telewizję i radio niezależnie od tego, czy z nich korzysta, czy nie. Okazało się jednak, że taka regulacja byłaby sprzeczna z prawem europejskim.

Wrócono więc do pomysłów, jak zwiększyć ściągalność abonamentu, który wciąż obowiązuje w Polsce. Pomysłem na uszczelnienie systemu było wyposażenie listonoszy w uprawnienia kontrolne. Listonosze uzbrojeni w identyfikatory mieli odwiedzać szczególnie tych, którzy w ostatnim czasie wyrejestrowali odbiornik lub nigdy go nie zarejestrowali. W praktyce jednak kontroli może spodziewać się każdy.

Jeśli listonosz stwierdzi, że ktoś posiada telewizor, a nie płaci abonamentu, to może ukarać taką osobę karą. Może ona sięgnąć 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, więc jeśli zostanie się "przyłapanym", to czeka tę osobę wydatek rzędu 681 zł.

dwqiwwm

Te pomysły nie podobają się Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Wątpliwość Adama Bodnara ma charakter konstytucyjny. Chodzi o zapisane w ustawie zasadniczej prawo do nienaruszalności mieszkania i ochrony prawnej życia prywatnego._ - Przepisy dotyczące opłat abonamentowych nie zawierają ustawowego obowiązku wpuszczenia pracowników Poczty Polskiej do mieszkań, nawet w sytuacji wylegitymowania się przez nich oraz przedstawienia celu kontroli_ - zwraca uwagę rzecznik i wzywa ministra infrastruktury do ustosunkowania się do tych wątpliwości.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dwqiwwm

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwqiwwm
dwqiwwm
Więcej tematów