Trwa ładowanie...

Listonosz sprawdzi, czy masz telewizor. Rzecznik Praw Obywatela odpowiada co zrobić, gdy do tego dojdzie

Czy listonosz ma prawo sprawdzić, czy mamy w domu radio albo telewizor i donieść, jeśli nie płacimy abonamentu? To ostatni pomysł rządu na walkę z niepłacącymi abonamentu. Jednak Rzecznik Praw Obywatelskich ma poważne wątpliwości, czy listonosze kontrolujący nasze mieszkania to nienaruszenie naszych konstytucyjnych praw.

Listonosz sprawdzi, czy masz telewizor. Rzecznik Praw Obywatela odpowiada co zrobić, gdy do tego dojdzieŹródło: PAP
d2qb4nm
d2qb4nm

Rząd wyrzucił do kosza pomysł opłaty audiowizualnej, doliczanej do rachunku za prąd. Wedle niej każdy miałby wtedy płacić na publiczną telewizję i radio niezależnie od tego, czy z nich korzysta, czy nie. Okazało się jednak, że taka regulacja byłaby sprzeczna z prawem europejskim.

Wrócono więc do pomysłów, jak zwiększyć ściągalność abonamentu, który wciąż obowiązuje w Polsce. Pomysłem na uszczelnienie systemu było wyposażenie listonoszy w uprawnienia kontrolne. Listonosze uzbrojeni w identyfikatory mieli odwiedzać szczególnie tych, którzy w ostatnim czasie wyrejestrowali odbiornik lub nigdy go nie zarejestrowali. W praktyce jednak kontroli może spodziewać się każdy.

Jeśli listonosz stwierdzi, że ktoś posiada telewizor, a nie płaci abonamentu, to może ukarać taką osobę karą. Może ona sięgnąć 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, więc jeśli zostanie się "przyłapanym", to czeka tę osobę wydatek rzędu 681 zł.

Te pomysły nie podobają się Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Wątpliwość Adama Bodnara ma charakter konstytucyjny. Chodzi o zapisane w ustawie zasadniczej prawo do nienaruszalności mieszkania i ochrony prawnej życia prywatnego._ - Przepisy dotyczące opłat abonamentowych nie zawierają ustawowego obowiązku wpuszczenia pracowników Poczty Polskiej do mieszkań, nawet w sytuacji wylegitymowania się przez nich oraz przedstawienia celu kontroli_ - zwraca uwagę rzecznik i wzywa ministra infrastruktury do ustosunkowania się do tych wątpliwości.

d2qb4nm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qb4nm
Więcej tematów