Trwa ładowanie...
d3hzioc

Lista największych przestępstw internetowych

Pierwsze miejsce wśród nadużyć popełnionych w cyberprzestrzeni w 2001 roku zajmują oszustwa na aukcjach internetowych - wynika z raportu sporządzonego przez Centrum Skarg na Oszustwa Internetowe (Internet Fraud Complaint Center).

d3hzioc
d3hzioc

W 2001 roku blisko 10 tys. Amerykanów zostało okradzionych w Internecie na łączną sumę 17,8 mln dolarów, co daje przeciętnie 435 dolarów na jedno oszustwo.

Aż 42,8% wszystkich skarg dotyczy oszustw na aukcjach internetowych. Na drugim miejscu (20,3%) są wypadki niedostarczenia towarów kupionych za pośrednictwem Internetu lub niezapłacenia za nie.

Poczesne miejsce (15,5%) zajmują tzw. listy nigeryjskie. Są to e-maile wysyłane przez oszustów podających się za wysokich przedstawicieli rządu Nigerii. Obiecują oni przelać na konto łatwowiernej ofiary wielomilionową sumę, której część zamierzają potem odebrać, a resztę pozostawić jako zapłatę za udostępnienie konta. Najpierw jednak proszą o przesłanie im pewnej sumy na opłaty transakcyjne lub inne - i gdy sumę tę otrzymają, ślad po nich ginie.

Kradzieże z kart kredytowych i debetowych stanowią 9,4% oszustw.

d3hzioc

Najwięcej oszustw internetowych, bo aż 93,4% łącznej ich liczby, zgłoszono w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych. Na drugim miejscu była Kanada (2,2%), na trzecim Wielka Brytania (1%), a na dalszych Australia (0,5%) oraz Japonia i Niemcy (po 0,2%).

Ściganie internetowych oszustów jest trudne, gdyż często są oni oddaleni od swoich ofiar o tysiące kilometrów - powiedział Thomas Richardson z wydziału dochodzeń kryminalnych FBI.

Prognoza Centrum Skarg Oszustw Internetowych, założonego w 2000 roku przy współudziale FBI, nie jest optymistyczna - liczba skarg może zwiększyć się w przyszłym roku siedmiokrotnie. (mk)

d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj