Trwa ładowanie...

List profesora Szlajfera do prezydenta Dudy. "Zaślepieni ignoranci i doktrynerzy"

Henryk Szlajfer nie weźmie udziału w uroczystościach 19 kwietnia związanych z 75. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W swoim liście do prezydenta Dudy wyraził szczególny sprzeciw wykorzystywaniu historii w celach politycznych i manipulowaniu nią.

Share
List profesora Szlajfera do prezydenta Dudy. "Zaślepieni ignoranci i doktrynerzy"Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d4i159a

W swoim liście ekonomista i politolog żydowskiego pochodzenia pisze: „Przed kilku dniami otrzymałem Pańskie imienne zaproszenie do udziału w oficjalnych uroczystościach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z przykrością informuję, że Pańskiego zaproszenia nie mogę przyjąć. Piszę 'z przykrością', albowiem w innych okolicznościach udział Prezydenta RP w tej uroczystości byłby godnym uczczeniem pamięci żydowskich bohaterów (...)".

Szczególny sprzeciw w Szlajferze budzi łatwość, z jaką wykorzystuje się historię w celach politycznych i jak się nią manipuluje. ”Propagowane dzisiaj pisanie historii 'na nowo' prowadzi m.in. do brutalnej ingerencji w historię żydowskiego oporu i powstania. Przypomnę tylko, że to przedstawicielom Pańskiego obozu udało się przeciwstawić – manipulując nazwami ulic – bundowca Marka Edelmana, w powstaniu zastępcę Mordechaja Anielewicza, i komunistę Józefa Lewartowskiego, współorganizatora wielopartyjnego bloku oporu w warszawskim getcie już wiosną 1942 r."

Henryk Szlajfer w mocnych słowach zwraca uwagę prezydentowi Andrzejowi Dudzie: "zaślepieni ignoranci i doktrynerzy z Pańskiego obozu, prawdziwi bluźniercy, nie mogą, jak widać, zrozumieć, że antykomuniści – socjalista Edelman i syjonista Mordechaj Anielewicz, mogli ramię w ramię walczyć wspólnie z nielicznymi komunistami przeciwko niemieckim oddziałom".

d4i159a

W dalszej części listu możemy przeczytać między innymi o tym, że częścią winy za aktualną sytuację obarczony jest sam prezydent.

Szlajfer kończy list do prezydenta Dudy wyraźnym apelem. „Żydowscy powstańcy z warszawskiego getta zasługują na coś więcej, aniżeli obecność przed ich pomnikiem w dniu 19 kwietnia ludzi reprezentujących rządzący obecnie obóz polityczny".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło" Twitter / Newsweek

d4i159a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i159a
d4i159a
Więcej tematów