Limonow na wolności
Rosyjski pisarz i lider radykalnej Partii
Narodowo-Bolszewickiej (NBP) Eduard Limonow wyszedł w
poniedziałek na wolność, zwolniony przedterminowo z
więzienia w Engelsie, gdzie odbywał 4-letni wyrok.
W połowie kwietnia ten 60-letni literat i były dysydent został uznany za winnego nielegalnego posiadania broni. Zwolnienie przedterminowe było możliwe, gdyż lider NBP odbył już - wliczając okres aresztu - ponad połowę kary.
Limonow urodził się w Charkowie jako Eduard Sawienko. Pozbawiony w 1974 roku obywatelstwa radzieckiego, znaczną część życia spędził na Zachodzie. Wrócił do Rosji po rozpadzie ZSRR. Stanął na czele marginalnej, choć wyjątkowo aktywnej Partii Narodowo-Bolszewickiej.
W swoich książkach i publikacjach politycznych bezceremonialnie potępiał wszystkie przemiany w Rosji, począwszy od pieriestrojki Michaiła Gorbaczowa (1985-91).
Aresztowano go w kwietniu 2001 roku, zarzucając podjęcie przygotowań do zbrojnego powstania wśród rosyjskiej mniejszości w Kazachstanie. Zwolennicy narodowych bolszewików mieli utworzyć w ten sposób "drugą Rosję" - państwo rosyjskie w północnym Kazachstanie, na terenach zamieszkanych przez etnicznych Rosjan.
W kwietniu sąd oczyścił Limonowa z tych zarzutów, zwracając uwagę na liczne uchybienia w sprawie, którą prowadziła rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB)
.