Trwa ładowanie...
d3b8qop

Likwidacja pociągu Wrocław-Drezno. Koleje Dolnośląskie chcą poprawić sytuację

Koleje Dolnośląskie planują poprawić jakość połączenia między Wrocławiem a niemieckimi miastami po zlikwidowaniu pociągu relacji Wrocław-Drezno. Składy KD miałyby przejeżdżać w Zgorzelcu granicę, na co nie wyraża zgody niemiecki zarządca linii kolejowych.
Share
Likwidacja pociągu Wrocław-Drezno. Koleje Dolnośląskie chcą poprawić sytuację
Źródło: WP, Fot: Michał Dzierżak
d3b8qop

Od 1 marca zlikwidowano obsługiwane przez Przewozy Regionalne bezpośrednie połączenie kolejowe relacji Wrocław-Drezno. Powodem była zła sytuacja finansowa, w jakiej znalazł się organizator przewozów przygranicznych, czyli dolnośląski urząd marszałkowski. Pociąg, jak przyznawał naczelnik Oddziału Dolnośląskiego Przewozów Regionalnych, miał spore obłożenie, a pasażerowie korzystali z niego także, by dojechać do miast znajdujących się na trasie, takich jak Legnica, Zgorzelec czy Budziszyn (Bautzen).

Likwidacja połączenia wymusiła sytuację, że pasażerowie chcący przemieścić się koleją z Wrocławia do Drezna muszą dojechać liniami polskiego przewoźnika kolejowego do stacji w Zgorzelcu, następnie przekroczyć most graniczny na Nysie Łużyckiej - pieszo lub autobusem - i wsiąść w pociąg niemieckiego przewoźnika na stacji Görlitz. Koleje Dolnośląskie postanowiły ułatwić pasażerom przemieszczenie się z Dolnego Śląska do miast w Niemczech.

- Obecnie nasze pociągi dojeżdżają tylko do mostu granicznego, aby zmienić tam kierunek jazdy. Chcemy, by dojeżdżały one do stacji Görlitz, skąd pasażerowie będą mogli przemieścić się nie tylko do Drezna, lecz także do innych miast na terenie Niemiec. Byłoby to znaczne ułatwienie w połączeniach między Dolnym Śląskiem a Niemcami po likwidacji pociągu Wrocław-Drezno – mówi Wirtualnej Polsce Justyna Stachniewicz z Kolei Dolnośląskich.

d3b8qop

Strona niemiecka od lat odmawia jednak akceptacji takiego projektu. Powodem jest niedopuszczenie przez DB Netze pociągów Kolei Dolnośląskich do poruszania się po niemieckich torowiskach.

- Jutro przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego będą rozmawiać ze stroną niemiecką na temat możliwych rozwiązań w połączeniach przygranicznych. Proponowana przez nas możliwość nie jest jedyną, jest kilka opcji, m.in. taka, by to pociągi przewoźników niemieckich mogły wjeżdżać na stacje kolejowe w Zgorzelcu – dodaje Stachniewicz.

O wynikach tych rozmów będziemy informować.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3b8qop

Podziel się opinią

Share
d3b8qop
d3b8qop
Więcej tematów