Trwa ładowanie...

Likwidacja kolejnego połączenia z Wrocławia. Od 1 marca nie pojedziemy do Drezna

Od 1 marca zniknie kolejne bezpośrednie połączenie kolejowe między Wrocławiem a dużym niemieckim miastem. W grudniu 2014 r. podjęto decyzję o likwidacji bezpośredniego połączenia Wrocławia z Berlinem, teraz podobny los spotka pociąg relacji Wrocław-Drezno.

Share
Likwidacja kolejnego połączenia z Wrocławia. Od 1 marca nie pojedziemy do Drezna
Źródło: WP, Fot: Michał Dzierżak
d49zuwh

W oficjalnym oświadczeniu Przewozy Regionalne poinformowały o zawieszeniu bezpośredniego połączenia między Wrocławiem a Dreznem. Decyzja został podjęta "przez organizatora połączeń przygranicznych, który dotychczas finansował pociągi do Drezna", a jej powodem jest "bardzo trudna sytuacja finansowa, spowodowana m.in. znacznie mniejszymi wpływami z podatku CIT". Wspomnianym organizatorem połączeń przygranicznych jest urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego.

Jak czytamy dalej w oświadczeniu, "mając na uwadze dobro klientów Przewozów Regionalnych, samorząd wojewódzki próbował znaleźć alternatywne źródło finansowania tych połączeń, jednak ze względów formalno-prawnych i finansowych nie było to możliwe". Pociągi między Wrocławiem a Dreznem przestaną kursować wraz z 1 marca 2015 r.

d49zuwh

Obecnie bezpośredni pociąg z Wrocławia do Drezna kursuje trzy razy na dobę, a czas, w jakim pokonuje odległość między tymi dwoma miastami, wynosi mniej niż 3,5 godziny. Ponadto, pasażerowie tego pociągu korzystają z niego również, chcąc dojechać do Legnicy, Bolesławca lub Zgorzelca.

- Połączenie to miało całkiem duże obłożenie, zwłaszcza w miesiącach letnich lub w okresach wolnych od pracy lub zajęć, m.in. w weekend majowy. Warto podkreślić, że nie korzystali z niego jedynie pasażerowie chcący dostać się do Drezna, lecz także podróżujący do miast Dolnego Śląska - mówi Wirtualnej Polsce naczelnik Oddziału Dolnośląskiego Przewozów Regionalnych.

Jak zatem połączenie między Wrocławiem a Dreznem będzie wyglądało od 1 marca? - Wykluczamy wprowadzenie zastępczego połączenia autobusowego. Do granicy państwa obsługę połączenia przejmą Koleje Dolnośląskie, jednak nie ma możliwości, by pociągi polskiego przewoźnika wjechały na teren Niemiec i odwrotnie - dodaje naczelnik.

Co to oznacza w praktyce? Podróżni będą mogli dojechać do Zgorzelca, tam komunikacją miejską przedostać się na drugą stronę Nysy Łużyckiej do Görlitz i stamtąd pojechać do Drezna lub do innego miejsca na terenie Niemiec, które znajdowało się na trasie likwidowanego pociągu.

d49zuwh

Na likwidacji bezpośredniego połączenie kolejowego mogą skorzystać prywatni przewoźnicy autobusowi. Obecnie przewozy z polskich miast do Drezna oferuje co najmniej kilkanaście tego rodzaju firm.

Jak podkreślają Przewozy Regionalne, nie będzie problemów, jeśli ktoś wykupił już bilet na podróż pociągiem relacji Wrocław-Drezno po 1 marca. – Bilety zakupione na przejazd w granicach województwa dolnośląskiego będą honorowane przez Koleje Dolnośląskie, zaś podróżni, którzy wykupili bilety na podróż międzynarodową będą mogli uzyskać w kasach biletowych stuprocentowy zwrot poniesionych kosztów – mówi naczelnik Oddziału Dolnośląskiego PR.

Linie stanowiące dolnośląski fragment linii kolejowej E30 należącej do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Bruksela-Kolonia-Drezno-Wrocław-Kraków-Lwów-Kijów, przeszły kilka lat temu gruntowną modernizację. Prace prowadzone na liniach 282 i 275 pozwolił jadącym tamtędy pociągom rozwijać prędkość nawet do 160 km/h.

To nie jedyny w ostatnim czasie zlikwidowany pociąg łączący Wrocław bezpośrednio z dużym miastem na terenie Niemiec. 12 grudnia 2014 r. z wrocławskiego Dworca Głównego odjechał ostatni pociąg do Berlina.O tej sprawie pisaliśmy już wcześniej.

Na razie nie wiadomo, czy połączenie Wrocław-Drezno zostanie w najbliższych latach wznowione.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d49zuwh

Podziel się opinią

Share
d49zuwh
d49zuwh
Więcej tematów