ŚwiatLikwidacja dyskryminacji kobiet kluczem rozwoju świata

Likwidacja dyskryminacji kobiet kluczem rozwoju świata

Równe prawa obu płci, a przede
wszystkim faktyczne położenie kresu dyskryminacji kobiet, to
zdaniem autorów ONZ-owskiego raportu "klucz do likwidacji ubóstwa,
podniesienia poziomu życia ogółu ludzi oraz szybszego rozwoju
świata".

Ocena taka została zawarta w dorocznym raporcie ONZ-owskiego Funduszu Ludnościowego (UNPF), który w całości ma zostać opublikowany w środę w Nowym Jorku.

Raport poświęcony jest przede wszystkim celom, związanym z realizacją przyjętego w 2000 roku dokumentu ONZ - Zadania Milenijnego Rozwoju (ang. Millennium Development Goals - MDG) - przewidującym m.in. zmniejszenie o połowę liczby ludzi żyjących w nędzy, walkę z głodem czy AIDS, a także wprowadzenie obowiązkowego szkolnictwa podstawowego w najuboższych krajach.

Podczas szczytu milenijnego ONZ w 2000 roku 191 państw należących do tej organizacji przyjęło taki program, obejmujący osiem podstawowych celów działania ONZ, dotyczących głównie wyeliminowania biedy i zmniejszenia nierówności na świecie. Mają być one zostać zrealizowane przed 2015 rokiem.

Zdaniem autorów raportu UNPF, działania na rzecz likwidacji ubóstwa na świecie będą jednak z góry skazane na niepowodzenie, jeśli nie zostanie zlikwidowana dyskryminacja płci. "Zainwestowanie w sprawy kobiet i młodzieży, stanowiących większość ludności świata, zadecyduje w dalszej perspektywie o przyśpieszeniu tempa światowego rozwoju" - twierdzą autorzy raportu.

UNPF wskazuje na poważne zagrożenie, jakie stanowi wirus HIV, także w kwestii prokreacji. Wirus ten nadal jest jedną z głównych przyczyn śmierci kobiet w wieku rozrodczym.

"Brak dostępu do nowoczesnych środków antykoncepcyjnych jest co roku tylko w krajach rozwijających się przyczyną około 76 milionów niepożądanych ciąż i około 19 milionów dokonywanych w niebezpiecznych warunkach aborcji" - oceniono w raporcie.

Autorzy odnotowali, że miliony kobiet i dziewcząt na świecie dotyka zjawisko przemocy w rodzinie, powodując śmierć niemal takiej samej ich liczby co nowotwory.

Kobiety nie dysponują też wszędzie dostępem do edukacji - wynikiem tego jest fakt, że 600 mln kobiet na świecie nie umie czytać i pisać. Mężczyzn-analfabetów jest ok. 320 milionów. Dostęp do nauki na poziomie podstawowym ma tylko 69 procent mieszkanek Azji Południowej i 49% kobiet z państw Afryki Subsaharyjskiej; w przypadku szkolnictwa średniego procent ten wynosi odpowiednio 47 i 30%.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)