Trwa ładowanie...
Liderzy opozycji: będziemy wspólnie pracować nad reformą wymiaru sprawiedliwości

Liderzy opozycji: będziemy wspólnie pracować nad reformą wymiaru sprawiedliwości

Pamiętamy okrzyk "Zjednoczona opozycja" przed Pałacem Prezydenckim. Wiemy, że Polacy tego oczekują. Będziemy współpracować - zapewnił na wspólnej konferencji liderów opozycji przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
Share
d3kkrol

- Chcieliśmy spotkać się z państwem, podsumować ostatnie 8 dni, podziękować za to, co się stało. Polakom we wszystkich miastach, miasteczkach, pod sądami, na placach ze świecami w rękach. To był wielki tydzień. Jesteśmy przekonani, że Polska jest po tym tygodniu inna i Polacy są inni, bo pokazali, że wszystko jest możliwe - mówił lider PO Grzegorz Schetyna. - Wiemy też, że to wielka odpowiedzialność, która spoczywa na naszych barkach. Dlatego chcemy współpracować i szukać przedmiotów i zakresu tej współpracy. Chcemy to robić w sposób naturalny, ale też dotykać, zajmować się sprawami najważniejszymi, a dzisiaj sprawy najważniejsze to potwierdzenie niezależnej władzy sądowniczej, trójpodziału władzy i o tym będziemy dzisiaj rozmawiać - dodał.

- Będziemy wspólnie ponad podziałami w ramach opozycji pracować nad prawdziwą reformą sądownictwa. Chcemy, by sądy były szybsze, sprawniejsze, bardziej zinformatyzowane. Będziemy pracować nad reformą wymiaru sprawiedliwości, będziemy współpracować w ramach opozycji nad takim rozwiązaniem - wyjawił lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

d3kkrol

- Bardzo ważne jest to, że pokazaliśmy wspólnie razem, że potrafimy być razem i współpracować pomimo różnorodności opozycji - mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, ważne jest, aby kontynuować współpracę na temat reformy sądownictwa w ramach komisji, w której będą pracować „wybitni eksperci”.

- Już dziś składamy prezydentowi projekt ustawy o KRS, podpisany przez PSL, Nowoczesną i Platformę Obywatelską - zapowiedział były minister sprawiedliwości Borys Budka. - To projekt przygotowany przez wybitnych ekspertów, zakłada demokratyzację KRS. PiS ten projekt odrzucil w pierwszym czytaniu. Liczymy, że prezydent Duda ten projekt wykorzysta do tego, by rozpocząć dyskusję o polskim wymiarze sprawiedliwości - dodał.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej zapowiedziała, że wraz z Borysem Budką i Krzysztofem Paszykiem z PSL, powołuje zespół do spraw reformy sądownictwa. - Zespół będzie pracował nad reformą od najniższego szczebla: zmianą kognicji sądów, przyspieszeniem procedur, informatyzacją - tłumaczył poseł Budka.

d3kkrol

Podziel się opinią

Share
d3kkrol
d3kkrol
Więcej tematów