Trwa ładowanie...
d1kp64z

Lider Sinn Fein Gerry Adams zwolniony z aresztu

Policja zwolniła w niedzielę z aresztu przywódcę północnoirlandzkiej partii Sinn Fein Gerry'ego Adamsa, który w środę został zatrzymany w związku z morderstwem popełnionym przez IRA w latach 70. Politykowi nie postawiono zarzutów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gerry Adams
Gerry Adams (PAP/EPA, Fot: Richard Drew)
d1kp64z

Raport z przesłuchań Adamsa zostanie skierowany do prokuratury, która zdecyduje, czy należy podejmować dalsze działania.

Lider Sinn Fein dobrowolnie zgłosił się na posterunek policji w mieście Antrim i został zatrzymany po przesłuchaniu w sprawie morderstwa popełnionego przez Irlandzką Armię Republikańską w 1972 roku; Sinn Fein jest związana z IRA.

Według ustaleń policji 37-letnia wdowa i matka 10 dzieci Jean McConville, mieszkanka jednej z zachodnich dzielnic Belfastu, została uprowadzona i zastrzelona przez IRA, która podejrzewała, że kobieta jest informatorką armii brytyjskiej. Jej zwłoki znaleziono po ponad 30 latach, w sierpniu 2003 roku, na plaży w należącym do Irlandii hrabstwie Louth, przy granicy z Irlandią Północną.

d1kp64z

Adams twierdzi, że nie brał bezpośredniego udziału w akcjach zbrojnych IRA oraz nie ma żadnego związku z zabójstwem McConville.

Szef ulsterskiego rządu, członek Sinn Fein Martin McGuinness powiedział, że poprzez aresztowanie Adamsa bliżej niesprecyzowane "mroczne siły" wewnątrz północnoirlandzkiej policji chcą podkopać proces pokojowy. Według niego cała sprawa ma związek z przypadającymi na maj wyborami samorządowymi w Irlandii Płn.

IRA, reprezentująca katolicką mniejszość Irlandii Północnej, prowadziła przez trzy dziesięciolecia walkę z protestantami oraz wspieranymi przez brytyjską armię władzami Irlandii Płn. Dążyła do oderwania Ulsteru od Wielkiej Brytanii i przyłączenia jej do sąsiedniej Irlandii. Starcia i akty terroru zakończył dopiero układ pokojowy zawarty w 1998 roku.

d1kp64z

Podziel się opinią

Share
d1kp64z
d1kp64z
Więcej tematów