Trwa ładowanie...

Lider Młodzieży Wszechpolskiej dyrektorem w NBP. Reklamował się rasistowskim hasłem

Wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej Piotr Głowacki został szefem departamentu audytu wewnętrznego Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej odpowiadał za organizację protestów przeciw imigrantom i z resztą zarządu MW promował się hasłem: "All different, all white".

Lider Młodzieży Wszechpolskiej dyrektorem w NBP. Reklamował się rasistowskim hasłemŹródło: Facebook.com, fot: Młodzież Wszechpolska
d4iw8zq
d4iw8zq

Piotr Głowacki pochodzi z Wyszkowa, ma licencjant z ekonomii i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz magistra z Finansów i Rachunkowości na SGH. W przestrzeni publicznej wypowiadał się przede wszystkim w temacie długu publicznego, mówił o nim m.in. na konferencji gospodarczej im. Adama Doboszyńskiego. Jak podaje biuro prasowe NBP Głowacki posiada też "doświadczenie w międzynarodowych korporacjach finansowych, w tym w audycie w firmie z tzw. Wielkiej Czwórki".

Głowacki kilkukrotnie próbował dostać się do polityki: Parlamentu Europejskiego, samorządu i Sejmu. Stanowisko próbował zdobyć początkowo z ramienia Ruchu Narodowego. Potem, gdy starał się o mandat radnego, kandydował z komitetu wyborczego „Masz wybór!”, które założył jego ojciec Marek Głowacki (były członek PiS i działacz Klubu Gazety Polskiej). Natomiast zostać posłem próbował kandydując z listy Kukiz’15.

Raistowskie hasło

Wiceprezesem MW Głowacki został 2 lipca 2016 roku. Dzień później w sieci pojawiło się zdjęcie nowo wybranego zarządu opatrzone rasistowskim „hasłem reklamowym”, napis na nim głosi bowiem: „All different, all white”.

Piotr Głowacki na kontrowersyjnym zdjęciu (trzeci od lewej) Facebook.com
Piotr Głowacki na kontrowersyjnym zdjęciu (trzeci od lewej) Źródło: Facebook.com, fot: Młodzież Wszechpolska

Hasło na początku zostało użyte przez Młodzież Wszechpolską do przeróbki zdjęcia polskich piłkarzy na Euro 2016. W ten sposób "wszechpolacy" chcieli podkreślić wyjątkowość naszej drużyny. Okazało się, że zdjęcie, które przerobili pochodziło z kampanii reklamowej Vistuli.

Firma odzieżowa i PZPN stwierdzili, że doszło do bezprawnego wykorzystania wizerunku piłkarzy. Jak widać władze MW postanowiły jednak nie rezygnować z rasistowskiego hasła i opatrzyć nim własne zdjęcie.

d4iw8zq

Przeciw imigrantom

Wcześniej, w 2015 roku, nowy dyrektor departamentu NBP wspólnie z MW zorganizował m.in. protest przeciwko imigrantom w Wyszkowie. W trakcie tego wydarzenia wygłosił przemówienie, w którym podkreślał, że "nie życzy sobie", by imigranci przybywali do naszego kraju. Wyrażał też oburzenie, że część mediów określa narodowców jako "nazistów, faszystów, ksenofobów, paranoików, tchórzy". Według niego dziennikarze, którzy popierali wtedy przyjęcie uchodźców do Polski, zakłamywali rzeczywistość w swoich przekazach.

Wystąpienie Głowackiego przeciw imigrantom odbywało się pośród okrzyków protestujących, którzy skandowali m.in.: "Opamiętaj się Polaku! Polska tylko dla rodaków!", "Cała Legia głośno krzyczy NIE dla tej islamskiej dziczy".

Z kolei po jednym z "marszy narodowych" w Warszawie policja wniosła oskarżenie wobec Głowackiego za to, że jako organizator zgromadzenia nie dopilnował by uczestnicy nie używali niebezpiecznych narzędzi. A takimi wg policji były pochodnie. Śródmiejski sąd, który rozpatrywał sprawę ostatecznie jednak Głowackiego uniewinnił.

- Samo niesienie pochodni na zgromadzeniu publicznym w ocenie sądu nie stwarza bezpośredniego niebezpieczeństwa dla zdrowia czy mienia, jeżeli są one odpowiednio zabezpieczone przed spowodowaniem pożaru czy oparzeń u osób znajdujących się w pobliżu. Tym samym po raz kolejny okazało się, że policja nadinterpretuje przepisy, stawiając jej uczestnikom bezzasadne, wyssane z palca zarzuty - tłumaczył wtedy jego obrońca Mateusz Korteweg.

d4iw8zq

"Unia to zło"

Wiceprezes MW ma wyraziste poglądy nie tylko na temat imigrantów, ale też Unii Europejskiej. W trakcie swojej kampanii do parlamentu europejskiego, mówił, że "uważa UE za zło". W rozmowie z portalem nowywyszokwiak.pl podkreślał też, że "trudno byłoby nie zauważyć korzyści finansowych, jakie dotychczas przynosiło Polsce uczestnictwo w UE, rozwoju infrastruktury. Ale wiele krajów, również w Europie, doskonale rozwija się bez uczestnictwa w Unii. Nieuchronnie nadchodzi zresztą moment, że będziemy dopłacać. Dlatego trzeba twardo bronić interesów Polski. Zdaję sobie sprawę, że UE nie da się zmienić, dlatego stopniowo należy ją rozmontowywać".

Głowacki przekonywał również, że Polska "powinna być bardziej suwerenna, a Unia ogranicza jej niezależność". Zapowiadał, że zadba o to, by UE miała mniejszy wpływ na prawo.

Blisko prezesa NBP

O tym, że Głowacki został szefem departamentu audytu wewnętrznego w NBP poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Lider MW zastąpił w tej roli Andrzeja Diakonowa, który również był związany z Ruchem Narodowym. I też wzbudza kontrowersje, bo w 2003 roku został oskarżony o malwersacje finansowe, gdy był członkiem zarządu państwowej spółki chemicznej Ciech.

d4iw8zq

Stanowisko przejęte przez Głowackiego po Diakonowie niesie ze sobą dużą odpowiedzialność. Do obowiązków dyrektora należy chociażby przeprowadzanie audytu wewnętrznego w departamentach i jednostkach organizacyjnych czy współpraca z zewnętrznymi organami kontroli i organami powołanymi do ścigania przestępstw w zakresie spraw dotyczących działalności NBP. Swoje raporty dyrektor ma dostarczać bezpośrednio do prezesa NBP Adam Glapińskiego.

Rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski powiedział, że organizacja nie przygotowała jeszcze oficjalnego komentarza w sprawie nowego stanowiska, które objął jej wiceprezes. Z kolei ojciec Głowackiego (sam zaangażowany politycznie) stwierdził, że "nie ma potrzeby komentowania tego wydarzenia".

Zapytanie o nowego dyrektora wysłaliśmy też do NBP - chcieliśmy się dowiedzieć na jakiej zasadzie zostało mu przydzielone to stanowisko i czy jego przynależność do MW nie kłóci się z założeniem o apolityczności banku centralnego.

d4iw8zq

"Narodowy Bank Polski w procesie zatrudnienia kieruje się wyłącznie merytorycznym przygotowywaniem kandydata oraz zasadami wynikającymi z przepisów prawa. Dotyczy to także podlegających ochronie prawnej kwestii światopoglądowych, w tym m.in. przekonań politycznych czy praktyk religijnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca zobowiązany jest do przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy" - napisał nam pracownik biura prasowego.

d4iw8zq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iw8zq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj