Trwa ładowanie...
d1gae3w

Liczba ekstremistów rośnie. Niepokojące dane z Niemiec

W Niemczech rośnie liczba ekstremistów, zarówno prawicowych jak i lewicowych. Raport Urzędu Ochrony Konstytucji pokazuje, że ekstremiści popełniają też coraz więcej przestępstw. Kontrwywiad szacuje "potencjał osobowy" ekstremistów na kilkadziesiąt tysięcy osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki kontrwywiad opublikował niepokojący raport
Niemiecki kontrwywiad opublikował niepokojący raport (PAP/EPA)
d1gae3w

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, czyli niemiecki cywilny kontrwywiad, opublikował w czwartek raport. Wynika z niego, że liczba ekstremistów w Niemczech rośnie, tak samo jak liczba popełnianych przez nich przestępstw. Również tych na tle antysemickim. - To hańba dla naszego kraju - powiedział szef resortu spraw wewnętrznych Horst Seehofer.

Jak ustalono w raporcie, w 2019 roku niemieckie służby odnotowały 22 300 przestępstw na "skrajnie prawicowym tle", co jest liczbą o 10 procent wyższą niż rok wcześniej. Znacznie większy wzrost odnotowano w przypadku przestępstw, które zaliczono do ekstremizmu lewicowego. Zarejestrowano ich ponad 6400, co stanowi wzrost o 40 procent.

- Antysemityzm, ksenofobia i islamofobia, to punkty ciężkości skrajne prawicowej agitacji w 2019 roku - stwierdził Horst Seehofer. "Potencjał osobowy" skrajnej prawicy oszacowano w raporcie na ponad 32 tysiące osób. 13 tysięcy z nich uznano za gotowe do użycia przemocy. Jak podaje dalej raport, wzrosła liczba lewicowych ekstremistów. Obecnie wynosi ona ponad 33 tysiące, o ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej.

d1gae3w

Spadek zanotowano jednak w liczbie przestępstw, które zalicza się do aktów przemocy. Na skrajnie prawicowym tle dokonano ich o 15 procent mniej niż rok wcześniej, zaś na skrajnie lewicowym o 10 procent mniej.

Zobacz też: Akcja ponad 100 policjantów z CBŚP. Zabezpieczyli duża ilość materiałów wybuchowych

Kontrwywiad dostrzega również niebezpieczeństwa poza granicami kraju. Ocenił, że w czasach kryzysu "nasilają się ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne, mające na celu destabilizację społeczeństwa". Ostrzega szczególnie przed Rosją i Chinami. Dostrzega również niezmiennie wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Deutsche Welle

d1gae3w

Podziel się opinią

Share

d1gae3w

d1gae3w
Więcej tematów