Trwa ładowanie...
d40a1xb

Liberia walczy z Ebolą. Niektórzy wierzą, że chorobę rozprzestrzenia rząd

Rząd Liberii zdecydował, że ciała ludzi, którzy zmarli na wirusową chorobę Ebola, muszą być kremowane. Wcześniej niektóre społeczności sprzeciwiały się pogrzebom na ich terenie. Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja niska świadomość o wirusie. Część mieszkańców wierzy, że chorobę specjalnie rozsiewa rząd, i nie leczy się w szpitalach.
Share
Pracownicy medyczni w szpitalu w Monrowii
Pracownicy medyczni w szpitalu w MonrowiiŹródło: AFP, Fot: Zoom Dosso
d40a1xb

Czytaj również: Epidemia Eboli wymyka się spod kontroli. Zaraza może przerodzić się w kryzys humanitarny.

Kremacja nie jest zbyt popularna w Liberii, ale zdaniem ekspertów tamtejsze obrzędy związane z pochówkiem są groźne dla ludzi. Wirusem można się bowiem zarazić poprzez kontakt z płynami ustrojowymi człowieka.

Wolą znachorów od lekarzy

d40a1xb

Zdaniem naukowców są sposoby na opanowanie epidemii: trzeba leczyć chorych, zapobiegać infekcjom w szpitalach i wyjaśniać ludziom, na czym polega zagrożenie. Z tą edukacją bywa jednak różnie - część mieszkańców uważa, że chorobę specjalnie rozprzestrzenia rząd i chce od ludzi pobierać organy. Niektórzy też leczą się nie w szpitalach, a u znachorów.

- Tacy znachorzy odprawiają czary, wypowiadają zaklęcia i dają napoje, to według wierzeń ma chronić przed złą mocą czarownic - mówi BBC ekspert Hermione Harris z Uniwersytetu Londyńskiego.

Do tej pory wirus Ebola zabił ponad siedemset osób w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

d40a1xb

Podziel się opinią

Share
d40a1xb
d40a1xb
Więcej tematów