Trwa ładowanie...
d214tkg

Lepsze warunki dla rodzin zastępczych

Korzystniejsze dla rodzin zastępczych zasady waloryzacji zasiłków przewiduje uchwalona we wtorek przez Sejm nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Obowiązujący obecnie sposób naliczania sprawia, że zasiłki realnie maleją zamiast rosnąć.

d214tkg
d214tkg

Za nowelizacją głosowało 420 posłów, a 2 było przeciw. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Zasiłek dla rodziny zastępczej ma nie być wliczany do dochodów rodziny. Taka zmiana wyeliminuje możliwość utraty przez rodzinę zastępczą spokrewnioną z dzieckiem praw do zasiłków innych, niż ten dla rodziny zastępczej. Posłowie przyjęli poprawkę, dzięki której rodziny niespokrewnione z dzieckiem będą premiowane finansowo.

Wszystkie rodziny będą otrzymywać pomoc w wysokości 40% obliczanej na podstawie wskaźników GUS kwoty bazowej, pomniejszonej odpowiednio do ewentualnych dochodów dziecka. Rodziny niespokrewnione dostaną dodatkowo 10% kwoty bazowej.

W uchwalonej przed rokiem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, parlament podzielił rodziny zastępcze na trzy kategorie: spokrewnione, które mają wobec dziecka obowiązek alimentacyjny (babcia/dziadek, siostra/brat dziecka), niespokrewnione (w tym także ciotki, wujowie, dalsi krewni), które nie mają takiego obowiązku oraz pogotowia rodzinne, które także nie mają obowiązku alimentacyjnego. Rodziny niespokrewnione dostają obecnie na każde dziecko pomoc, której wysokość jest niezależna od ich dochodów. Wysokość pomocy dla rodziny spokrewnionej zależy natomiast od dochodów.

Według nowelizacji, funkcje rodziny zastępczej będą wygasały z dniem osiągnięcia przez dziecko pełnoletności (wcześniej ustawa nie precyzowała tego dokładnie). Rodziny zastępcze, opiekujące się dzieckiem niepełnosprawnym będą miały prawo do świadczeń także po uzyskaniu przez nie pełnoletności. (kar)

d214tkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d214tkg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj