PolskaLepper: wyjazd Millera do USA zagraża działaniu komisji śledczych

Lepper: wyjazd Millera do USA zagraża działaniu komisji śledczych

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper
uważa, że wyjazd byłego premiera Leszka Millera do Stanów
Zjednoczonych stwarza zagrożenie dla prawidłowego działania
komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU i komisji ds. PKN Orlen.

21.02.2005 | aktual.: 21.02.2005 19:30

Z listem w tej sprawie Lepper zwrócił się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Andrzeja Kalwasa. Miller udał się do USA na zaproszenie waszyngtońskiego Wilson Institute. Jego pobyt za oceanem ma potrwać cztery miesiące.

Zdaniem Leppera, nieobecność Millera w kraju może utrudnić i uniemożliwić prawidłowe działanie sądów i prokuratury. Lider Samoobrony wyraził nadzieję, że minister sprawiedliwości wystąpi z wnioskiem do marszałka Sejmu o wycofanie zgody na urlop dla byłego premiera.

Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. PKN Orlen Zbigniew Wassermann (PiS) przyznał, że nieobecność Millera w kraju może spowodować, że nie uda się dokładnie ustalić pewnych spraw związanych z aferą ws. PKN Orlen. Dodał jednak, że b. premier był już przesłuchany "co do istoty rzeczy" i komisja miała go dopytać tylko o szczegóły.

Nieobecność Millera nie sparaliżuje prac komisji śledczej - podkreślił Wassermann.

Miller ma być przesłuchiwany również przez komisję śledczą ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU. Członek komisji śledczej Cezary Grabarczyk (PO) uważa, że wyjazd Millera nie sparaliżuje prac komisji. Jego zdaniem komisja ma odpowiednie środki prawne, aby przesłuchać Millera, nawet w Stanach Zjednoczonych.

20 stycznia Lepper zwrócił się do Kalwasa z wnioskiem o aresztowanie 13 osób ze sfer politycznych i rządowych. Według niego - zapobiegłoby to matactwu z ich strony podczas wyjaśniania "nieprawidłowości w procesie prywatyzacji PZU".

Wniosek Leppera dotyczył: Marka Belki, Leszka Millera, Jerzego Buzka, Emila Wąsacza, Aldony Kameli Sowińskiej, Jarosława Bauca, Rafała Zagórnego, Przemysława Morysiaka, Jerzego Zdrzałki, Haliny Wasilewskiej-Trenkner, Jacka Sochy, Bogusława Kotta, Zbigniewa Siemiątkowskiego.

We wniosku Lepper zwraca się "o pilne podjęcie niezbędnych kroków przewidzianych prawem, w tym uniemożliwienie opuszczania kraju i uniemożliwienie dostępu do osób i dokumentów z powodu zagrożenia matactwem - w związku z uzasadnionym podejrzeniem wystąpienia nieprawidłowości w procesie prywatyzacji PZU SA".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)