Trwa ładowanie...
d4es1wn

Lepper pyta prezydenta o możliwość rozwiązania Sejmu

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper
zwrócił się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z pytaniem, czy
został on poinformowany, że planowane przedstawienie do podpisu
ustawy budżetowej między 1 a 19 lutego 2006 roku daje prezydentowi
prawo do rozwiązania Sejmu - poinformował w komunikacie klub
parlamentarny Samoobrony.

d4es1wn
d4es1wn

Według komunikatu, skierowanie pytania wynika z kilku przesłanek. Samoobrona przypomina, że: sejmowy harmonogram prac nad budżetem przewiduje przedłożenie prezydentowi do podpisania budżetu 19 lutego, a więc po terminie konstytucyjnym wynikającym z art. 225 konstytucji; premier Marcinkiewicz 14 listopada 2005 r. poinformował marszałka Sejmu, że rząd podjął decyzję o podtrzymaniu projektu budżetu, skierowanego do Sejmu poprzedniej kadencji przez rząd Marka Belki; ekspertyzy konstytucjonalistów, sporządzone dla Sejmu w 2001 roku nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że zasada dyskontynuacji nie dotyczy ustawy budżetowej, a więc konstytucyjny termin uchwalenia budżetu upływa 31 stycznia.

Zasada dyskontynuacji polega na tym, że ustawy i prace nad nimi, jeśli nie zostały zakończone w poprzedniej kadencji Sejmu, przepadają i nie są kontynuowane w następnej. Trzeba projekt ustawy wnieść ponownie.

Zgodnie z przyjętym w ubiegłym tygodniu planem pracy nad ustawą budżetową, w sobotę odbyło się drugie czytanie budżetu. Głosowanie przewidziano na 24 stycznia. Następnie budżet trafi do Senatu, który na zgłoszenie poprawek ma 20 dni. Poprawki musi jeszcze rozpatrzyć Sejm.

Projekt budżetu na 2006 rok został wniesiony do Sejmu przez rząd Marka Belki 30 września 2005 r. - czyli w poprzedniej, IV kadencji. Z chwilą zakończenia tej kadencji projekt "wygasł" i dlatego 19 października - w dniu inauguracji V kadencji - rząd Belki ponownie go skierował już do nowego Sejmu.

d4es1wn

Jeśli przyjąć zasadę kontynuacji w przypadku projektu budżetu, to ustawowy termin uchwalenia budżetu - który wynosi 4 miesiące od dnia wpłynięcia projektu do Sejmu - upłynąłby 30 stycznia.

Gdyby przyjąć, że 4 miesiące rozpoczynają się 19 października, ustawowy termin uchwalenia budżetu upływa 19 lutego.

Nieuchwalenie budżetu powoduje, że prezydent może rozwiązać parlament i rozpisać przedterminowe wybory.

d4es1wn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4es1wn
Więcej tematów