Lepper będzie rządził z PiS
Wejście Samoobrony do rządu PiS jest bardzo
prawdopodobne - oceniają obserwatorzy sceny politycznej, na
których powołuje się "Rzeczpospolita".
Andrzej Lepper co rusz przypomina, że chciałby współrządzić i jest do tego gotowy. Niektórzy politycy Samoobrony, jak na przykład Ryszard Czarnecki, uważają, że sprawa jest przesądzona, a pytanie brzmi jednie, kiedy współpraca obu partii zostanie sformalizowana.
Po ostatnim posiedzeniu Sejmu widać wyraźnie, że utrzymywanie roszczeniowej partii Leppera poza rządem oznacza eskalowanie populistycznych żądań. Gdy Liga Polskich Rodzin wystąpiła w Sejmie ze swoim becikowym, Samoobrona, popierając ten postulat, zażądała natychmiastowego przejścia do drugiego czytania ustawy, choć nie było to intencją rządu. Andrzej Lepper natychmiast też przypomniał swój postulat wypłacania zasiłków wszystkim bezrobotnym.
Zdaniem profesora politologii Akademii Świętokrzyskiej Kazimierza Kika koalicja PiS i Samoobrony jest nieuchronna. -_ Drogi PO i PiS najwyraźniej rozeszły się ostatecznie_ - ocenia Kik. - Koalicja z Samoobroną będzie jedynym możliwym rozwiązaniem, gdy dojdzie do kryzysu rządowego, spowodowanego fiaskiem polityki europejskiej oraz niemożnością realizacji programu wyborczego.
A zdaniem Kika do kryzysu dojdzie na pewno. - Rząd już wycofuje się z najpoważniejszych przedwyborczych obietnic: trzech milionów mieszkań, obniżki podatków dochodowych dla osób fizycznych, podwojenia liczby policjantów na ulicach - mówi Kik. - Zaraz okaże się, że nie będzie pieniędzy na pozyskanie funduszy unijnych, a nie widać, by PiS miał pomysł na rozruszanie gospodarki. A gdy dojdzie do kryzysu, Samoobrona zażąda współuczestnictwa we władzy.
- Jednak przyjęcie Samoobrony do koalicji popchnie rząd w kierunku takiego populizmu, że oba ugrupowania per saldo na tym stracą - kreśli pesymistyczny scenariusz politolog.
Odmiennego zdania jest profesor politologii Uniwersytetu Warszawskiego Wawrzyniec Konarski.
Jego zdaniem dopuszczenie Samoobrony do współrządzenia byłoby korzystne dla PiS, choć może stać się początkiem końca partii Andrzeja Leppera.
Konarski uważa, że w świetle planów PiS budowa wielkiej partii centroprawicowej byłaby to taktyka korzystna, bo pozwoliłaby przejąć elektorat Samoobrony. - Z tego wnoszę, choć są to wyłącznie spekulacje - zastrzega się Konarski - że do koalicji PiS-Samoobrona dojdzie prędzej czy później, bo Samoobrona bardzo chce zakosztować władzy, a liderom PiS może to być na rękę. (PAP)